Етеричните масла могат да превърнат обикновената вана в истински спа оазис, ако изберете правилната формула и вкус и аромат, които ви харесват. Солите за вана са интересни, те сменят цвета на водата, карат я да блещука, но реално не носят ползи за кожата ви - просто създават настроение и когато ги поставите във ваната, може да направите красиви снимки. Етеричните масла са полезни, твърдят дерматолози. Затова и много знаменитости, като Ким Кардашян, Дженифър Лопес и Хилари Дъх, са им фенове. 

 


Какво представляват те и как се грижат за кожата?

 

Етеричните масла обикновено се извличат от растения и цветя чрез дестилация, често с помощта на пара, казва Харолд Лансър, дерматолог, пред американското издание на "Cosmopolitan". "Процесът по направата им е ключов, тъй като етеричните масла често се използват като продукти, които успокояват раздразнението и възпалението на кожата", обяснява той. Ако имате мазна кожа или такава, която е податлива на акне, сигурно сте доста предпазливи при избора на козметика за лицето и тялото. Д-р Лансър споделя, че етеричните масла не причиняват акне и спокойно може да ги използвате. Те дори биват препоръчвани на хората, които имат акне, за да успокоят възпалението на кожата и да ограничат появата на запушени пори. Хората, които имат много чувствителна и нежна кожа, трябва просто да внимават какъв тип етерично масло избират. Най-добре е да не купуват масло с висока киселинност.  Етеричните масла са известни също като летливи масла или просто като растителни масла на растението от което се извличат, като например масло от карамфил. Те носят отличителния аромат на растението.

 

Снимка: Pixabay


Кои са най-подходящи за вана?

 

Етеричните масла се използват в парфюмерията, козметиката, производството на сапуни, за ароматизиране на храни и напитки, добавяне на аромати към продукти, например тамян и препарати за почистване в домакинството. Ако решите да ги добавите във ваната, трябва да изберете подходящия вид. Те служат най-вече за отпускане и подобряване на настроението. Но с тях се свърза и ароматерапията -  дял от алтернативната медицина, който използва естествените аромати на растенията за облекчение или лечение на различни болестни състояния. Ако последните ви дни са били много напрегнати и сте стресирани, трябва да изберете успокояващи аромати, които ще ви отпуснат, ще ви пренесат на друго място и ще ви накарат да забравите стреса - лавандула, роза, бергамот или иланг-иланг. В случай, че нямате настроение, депресирани сте, а ви трябва енергия и искате да се стегнете - заложете на цитрусови плодове - лимон или портокал. Ако пък просто искате да се погрижите за вашата суха кожа през зимата, изберете етерични масрла от слънчогледов екстракт.

 

Снимка: Pexels

 


Как да приготвите ваната?

 

Ако за първи път си правите такава вана, трябва да знаете, че етеричните масла от малките шишенца се изливат директно във водата във ваната, не е нужно да правите смеси и да разреждате повече. Препоръчително е да сложите и друг вид продукт във ваната, само когато целта на банята ви е да хидратирате сухата кожа - тогава може да смесите 6 капки етерично масло и една супена лъжица базово растително масло, защото така кожата ще се хидратира по-добре. Ако кожата ви е мазна и податлива на акне, заложете на растителни масла от сладък бадем или от гроздови семки, а ако е суха - на такова от авокадо.

 

Снимка: Pixabay

 

5 идеи за релаксираща баня

 

3 съвета за къпане при чувствителна кожа

Автор: Ивета Иванова