Най-добрата българска състезателка по граплинг и ММА Анита Доганова е бижу, което впечатлява със своята женственост, но е истински войн в клетката. Родена е на 21.12.1989 г. в София. По професия е начална учителка. С бойни спортове се занимава от 18-годишна. От 2015 г. е част от Spartacus Fight Club, наричан в Англия "Клубът на българите в чужбина“. (Зад него стои създателят на Combat Promotion и SFC Георги Анадолов, чиято цел е да открива и развива български бойци. Състезателите работят със световен екип от професионалсти, част от най-големите ММА вериги в света като UFC и Bellator. Това е гаранция за тяхната добра подготовка и и професионализъм, което им дава възможност за изява и на най-големите бойни подиуми.) В биографията на Анита Доганова има записани две ММА победи, седем втори и три първи места по граплинг, както и шампионската титла по граплинг от последното издание на ADCC България. Анита Доганова е носител на златен медал по граплинг в Румъния.
Последната ѝ победа е от турнира по санда SFN 6, който Combat Promotion организира на 17 септември в Лондон. Тогава Анита Доганова направи зрелищен мач в стойка и спечели срещу много трудния опонент от Великобритания Таня Леджър. След майсторската си победата срещу Луис Хилър, също англичанка, на SFC 3 във Варна през юли, красивата българка отново показа добра форма. Анита Доганова беше съпродена до ринга от виртуозните танцьори на ансамбъл „Чинари“ под звуците на тъпани и с българския флаг. С екипът й в момента подготвят участието й в SFC 4.
„Всеки мой ден започва и завършва с тренировка в залата. Работата ми като детска учителка и бойните спортове са доста добра комбинация. Контактът с децата ми дава голямо спокойствие. В залата пък разтоварвам напрежението. Опитвам се да формирам отношението на децата към спорта. Надявам се като техен учител да съм добра с личния си пример, коментира Анита Доганова. - Бойните спортове се появиха в живота ми, докато бях в 12-ти клас. Когато съм в клетката, няма място за емоции – адреналинът те обзема и всичката сила, която имаш е съсредоточена в противника. Най-страхотно е чувството, когато вдигнат ръката ти. Този момент си заслужава всичко. Зад мен са едни от най-добрите треньори и имам още много какво да покажа и занапред, както в страната, така и извън нея.“
Опонентката на харизматичната Анита Доганова - Валерия Сотченко, е на 21 години, от Латвия. Има опит като аматьор и две професионални срещи - победа над Магда Олеска с технически нокаут и загуба от Вероника Зигмунд, също с технически нокаут.
Че жените в бойните спортове са силни, безмилостни и прекрасно подготвени, на SFC4 на 19-ти ноември 2016 г. в „Колодрума“ - Пловдив ще докажат още две дами. В клетката една срещу друга, за да премерят сили на Санда, ще застанат шампионката по кикбокс на Русия Любов Белякова и многократната шампионка на Гърция по кик-бокс и Санда и носител на титлата Световен шампион по Санда на BCCMA - Англия Кристина Стелиу (Christina Stelliou).
Любопитно:
Има различни версии за началото на женския MMA. За едни той идва от Япония в средата на 90-те години. Други датират историята на професионалните женски битки през 1876 г. в САЩ, когато е срещата между Нел Саундърс (Nell Saunders) и Роуз Харленд (Rose Harland). В крайна сметка женският бокс трябва да дочака 1996 г. Тогава Кристи Мартин (Christy Martin) печели победа над Дейрдре Гогарти (Deirdre Gogarty) и мачът е официално признат за първия съвременен професионален женски бокс в САЩ.
В Ultimate Fighting Championship (UFC) професионалните женски битки също навлизат сравнително скоро, но бързо се превръщат в печеливши форми на забавление. През 2012 г. срещата в лека категория между Ронда Роузи (Ronda Rousey) и Лиз Кармуш (Liz Carmouche) има 450 000 платени посещения на „UFC 157″. Този брой надвишава посещенията на мачовете с участието на Андерсън Силва (Anderson Silva), Жорж Сен Пиер (George St-Pierre) и други мъже шампиони.
Вероятно това се дължи и на факта, че много от момичетата са безкомпромисни на ринга, но блестят и с външен вид и сексапил, като четирите дами, които ще влязат в клетката на SFC4.
Автор: Ралица Солакова