Всеки трениращ иска да постигне максимално развитие на тялото си според генетичната си предразположеност. В усърдието си да натоварим тялото възможно най-много, по време на тренировка обаче, често губим мярка. Тренировките, както всичко останало – хранене, пазаруване, ходене по дискотеки, пийване, могат да бъдат фактор, с който се прекалява. А повече не винаги значи по-добър резултат.
Ефективните тренировки са паралелно свързани с ефективното възстановяване. Това означава да дадеш на тялото си нужната доза мускулна активност, без да предизвикаш претрениране и последващ мускулен разпад, вместо мускулно нарастване. Това обикновено е свързано с обема и интензивността на тренировката. Ако си начинаещ, доказано е, че първо трябва да калиш и заздравиш нервната си система, преди да започнеш да „изтезаваш” мускулите си. Това се постига с периодизация, а не с интензивност в тренировката. С други думи казано, мозъкът има нужда да бъде трениран да помни как тренираш често – 3-4 пъти седмично, а не мускулите да бъдат подложени на прекомерно изтощителни упражнения, от които да се възстановяват по една седмица. Леки, до умерени упражнения 3-4 пъти седмично са перфектното начало за всеки, правещ първи стъпки в спорта.
Претрениранираният мускул изглежда като овъглено месо. Едно от фитнес-гурутата в интернет – Джеф Кавалиър по много интересен и визуален начин сравнява нетрениран мускул, добре трениран мускул и претрениран мускул. Той подрежда върху поднос сурова пържола, до нея поставя добре опечена такава, а на трето място нарежда овъглено парче месо. Ето такъв ефект предизвикват и тренировките върху тялото. Ефективната тренировка ще ви натовари, без да ви овъглява и унищожава.
Възстановяването е може би 60-70 процента от развитието на тялото. Докато на спортната площадка или във фитнес-залата взимате своите 30-40 процента от строежа на мечтаното тяло, останалата, по-голяма част от този процес се случва на кухненската маса и в страната на сънищата. Тялото расте и трупа мускули докато се храни и е в покой. За това способстват сложни метаболитни процеси в организма, както и регулирането на хормоналното ниво, водено от мъжкия полов хормон тестостерон и хипофизната жлеза в мозъка, която отделя хормона на растежа. Тези два хормона са двигателите за ефективното възстановяване. Тестостеронът пряко се влияе от храната, която приемаш, а хормона на растежа – от минимум осемте часа сън, които доставяш на тялото.
С храната и съня също може да се прекалява. И тук максимата повече не е по-добре важи с пълна сила. Повече храна няма да те направят по-мускулест. Ако се тъпчеш и преяждаш по-вероятно е да започнеш да отлагаш подкожни мазнини. Със спането е аналогично. Ако спиш повече от 8-9 часа всяка нощ ще изглеждаш подпухнал и ленив, вместо по-жизнен и витален.