Различава ли се пулсът на хората, водещи заседнал начин на живот, от този на спортуващите? Естествено! Сърцето също е мускул и когато спортувате, то укрепва. Ако се занимавате с аеробика или тренирате на кардио тренажори, сърцето ви увеличава размерите си, става по-еластично и по-мощно. Такова сърце може всеки път да изтласква много повече кръв, отколкото сърцето на човек, седящ по цял ден пред компютъра.

 

Затова с времето пулсът на спортуващите хора е с по-ниски стойности, а сърцето по-здраво. Това е гарантирано обаче, ако тренирате сериозно три-четири пъти в седмицата. Ако посещавате залата от дъжд на вятър и си спестявате усилията на уредите, не очаквайте подобен ефект.

 

Нормално ли е сутрин пулсът на отдавна занимавалите се с фитнес да е по-нисък петдесет и пет - шейсет удара в минута? Нормално е, защото,както вече споменахме,тренираното сърце не изтласква толкова често кръвта, колкото нетренираното. Ако човек обаче води заседнал начин на живот, ще се уреди с диагнозата "брадикардия" забавяне на сърдечния ритъм.

 

Когато тренирате с постоянна интензивност, пулсът се вдига до оптималните показатели за дванадесет минути. Ако ускорите темпото, пулсът ви отново ще скочи за дванадесет минути. След няколко занятия с една и съща скорост постоянният ви пулс по време на тренировки ще стане по-нисък.

 

 

Има ли подходящ пулс, който да гарантира отслабване по време на спорт? Когато целта ви е да свалите килограми, използвайте известната формула: двеста и двадесет минус възрастта, умножено по 0,7. Ако не постигате желаните резултати, това вероятно е, защото формулата не определя вашия личен пулс, а средния за възрастта ви. Намерете медицински център или клуб, където могат да изчислят вашия индивидуален пулс, необходим, за да горите повече калории. Но не прекалявайте, защото при прекалено висок пулс се изгаря малък процент мазнини, а повече въглехидрати. Дръжте се за „златната среда".

 

С повишаването на физическата ви издържливост и подготовка, можете да прилагате дори техники за напреднали, като променливо кардио натоварване или така нареченото интервално кардио натоварване. Както и името му подсказва, основният подход при него е смяната на интензивността на натоварването. Посредством това, сърцето се принуждава да бие ту по-бързо, ту по-бавно. Това е техника прилагана от професионални спортисти и високо напреднали любители на атлетиката, защото техните сърца са по-привикнали на натоварванията и имат нужда от по-голям стимул в тренировките.

 

Каквото и да е нивото ви, подберете правилни упражнения, съобразени с вашата сърдечна честота и направете нещо полезно за себе си.

Автор: Nadejda Atanasova