България победи Аржентина и е на крачка от 1/2-финал на Световната лига

2013-07-18 10:30:00
Снимка: Булфото

Волейболните ни национали са на крачка от класиране за полуфиналите на Световната лига, след като тимът на Камило Плачи спечели с 3:1 срещу Аржентина.

Това стана през нощта в първата среща на "Лъвовете" от финалите на турнира. Нашите стигнаха до успеха след 28:26, 25:23, 20:25, 25:23 в отделните геймове, като срещата бе първа от Група "D" и се игра пред около 5000 души в Мар дел Плата на аржентинска земя.

Със спечеления двубой нашите момчета са на път за втора поредна година да се класират за полуфиналната фаза.

Следващият ни мач ще бъде срещу Италия и ще се играе утре отново от 3:00 часа през нощта.

Първият гейм започна напълно равностойно, като равенството се държеше до 4:4, след което обаче нашите стигнаха до две точни преднина за 6:4 след прекрасна атака през центъра на Гоцев и контра по диагонала на Алексиев.

Разликата от две точки се запази до 8:6 след успешна атака на Цецо Соколов, но аржентинците изравниха на 8:8, а за наше съжаление след това дръпнаха и за 12:10 след грешка на Скримов и ас на Соле.

Преднината на домакините стана 18:13, като Камило Плачи взе при този резултат второ техническо прекъсване.

Жоро Братоев заби ас, а аржентинците сгрешиха, и така нашите намалиха изоставането си само на две точки при 18:20, а след това успяхме да изравним за 20:20 след две атаки в аут на Перейра.

Аржентинците обаче поведоха с 23:21, но България успя да спаси два геймбола и да изравни на 24:24, а след страхотна блокада на Скримов резултатът стана 25:24 за нашите момчета.

След блок-аут на Соколов и атака на Перейра в аут нашите спечелиха частта с 28:26.

Втората част започна също както първата - напълно равностойно. Двата тима играха точка за точка, като Аржентина дръпна с 8:7 при първото техническо прекъсване.

Българите от своя страна обърнаха за 11:9 след страхотен ас на Соколов, а резултатът стана и 13:10 за нашите след атака в аут на Романути.

Домакините намалиха на 14:15, а след това изравниха на 17:17 резултата след грешка на нашите.

Последва пълен обрат и домакините поведоха с 19:17 след контра на Кирога и грешка на Скримов, но нашите изравниха на 19:19.

"Лъвовете" поведоха и с 22:20 след атака в аут на Кирога и страхотна контра на Йосифов, а в крайна сметка България спечели с 25:23 частта.

Третият гейм започна добре за нашите и те дръпнаха с 3:1 след атака на Соколов и блокада на Йосифов, но домакините изравниха за 3:3. Нашите стигнаха обаче до аванс от 8:7 след аут на Соле, но аржентинците обърнаха и дръпнаха до 18:14.

Преднината на домакините продължи да расте и стана 23:17, а до края те не изпитаха проблеми и взеха гейма с 25:20.

В четвъртата част домакините стигнаха до аванс от 6:4, но нашите изравниха на 6:6.

Съдията показа червен картон на Соколов и последва наказателна точка - 8:6 за домакините.

Авансът на гаучосите стана 11:7, но нашите постепенно намалиха и успяха да изравнят при 16:16.

С блокада на Тошко Алексиев България поведе с 19:18, но аржентинците обърнаха на 20:19 в своя полза след атака на Крер и контра на Кирога.

След това последва нов обрат и резултатът стана 21:20 за България, а с ас на Георги Братоев нашите дръпнаха минута по-късно с две точки за 24:22, след което спечелиха и мача, след като с атака през центъра на Самунев резултатът стана 25:23.

АРЖЕНТИНА - БЪЛГАРИЯ 1:3 (26:28, 23:25, 25:20, 23:25)

АРЖЕНТИНА: Лучано Де Чеко 3, Бруно Романути 3, Федерико Перейра 5, Родриго Кирога 22, Себастиан Соле 9, Пабло Крер 10 - Алексис Гонзалес-либеро (Николас Уриарте 1, Николас Бруно, Пабло Бенголеа, Иван Кастелани 10) Старши-треньор: Хавиер Вебер

БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 5, Цветан Соколов 29, Тодор Алексиев 15, Тодор Скримов 12, Виктор Йосифов 7, Светослав Гоцев 2 - Теодор Салпаров-либеро (Добромир Димитров, Николай Пенчев, Стоян Самунев 2, Валентин Братоев) Старши-треньор: Камило Плачи.