По чисто географски причини - Да. Винаги сме се намирали в Европата, но за жалост на много стратегическо място. Разположени на кръстопът, постоянно сме били навестявани от всякакви народи. Всеки от тях е оставял по нещо и се е получила една разнообразност... Не е за разправяне.
Сливането на различни култури и народи е и причината да не сме чак толкова европейци. Както е казал Айнщайн всичко зависи от гледната точка. Зависи от това какво се разбира да си европеец и какви са опорните точки според които да се сравнява за причислението на някакъв народ към европейския.
Географията отново твърди, че сме европейци. По-голямата част от българите са от европеидната раса и ако се срещнат примерно българин и германец в Африка, по нищо няма да се различават един от друг.
Да но както казахме по-рано, ние българите си имаме една важна роля в историята на Европа. Тука е опорна спирка за народите пътуващи към Азия. Като огромен хан сме винаги гостоприемни за всякакви култури. Като прибавим и нашите си култура и манталитет се получава много интересна смесица.
Българинът е сметкаджия. Ако се опрем на предишното ни сравнение с "хан" е и нормално да се опитваме да привлечем все повече клиентела. Каква по-добра тактика, ако не накараме гостите си да се чувстват като у дома си. Затова с течение на времето малко по малко сме започнали да вземаме от всеки по малко и да си го трупаме в манталитета и разбиранията.
Като прибавим, че преди около 600 години в България е започнало едно усилено "османско присъствие". Братята са си от дебрите на Азия. Имат напълно различна култура и религия. Докато са "присъствали" при нас и докато сме живеели заедно те малко са попрекалявали с гостоприемството ни и са си налагали мнението малко повече от обичайно. Макар и да не сме били млад народ, все пак това налагане се е отразило доста дълбоко в корените ни.
По време на това е бил в сила закона за "Всеки да се оправя кой както може!" Имало е някои и други персони, които явно не са били с типичния ни манталитет и са се опитвали освен тях си да оправят и другите, ама ние за благодарност сме решили да ги предадем на гостите ни. Отново да се покажем колко сме гостоприемни.
По едно време са дошли едни други приятелчета. Отново от Азия. Те са изгонили гостите ни, които вече са започнали от доста време да прекаляват с гостоприемството ни. Всичко хубаво. Вече започваме да се оправяме сами. Градим си сами държавата. Тъй, като нямаме опит викаме от цялата Европа хора да ни помагат. Това французи, това германци, англичани... И скалъпили сме си ние една конституция - Най модерната в Европа по това време.
Тогава се е и пръкнал един умен човек. Той явно е бил наистина европеец. Казал е няколко думи, които и днес след 100 години звучат актуално. Да но, вече сме решили да се отърсим от стария си манталитет и го натиряме едно яко решаваме да правим всичко отначало. Да ама български дух лесно се не огъва. По едно време става така, че приятелите ни са неудобни за комшиите ни от Европа. И се получава една огромна изолация за целокупния български народ. По това време Европата кара в една посока, ние караме в друга. Някой решава, че не може вече така. Като последни предатели се скарваме жестоко с хората, с които до преди вчера сме яли и пили и на една маса, прекъсваме почти всякакви отношения и започваме да се опитваме да се присламчим към другата маса, която ни изглежда много по-богата. Да ама там не ни искат много много .Там се седнали, хората, които се смятат за истинските европейци. Тъй като те са повече от българите, явно техните характеристики се смятат за характеристики на европеец. По-рано казахме, че около 50 години не сме се имали много много с тях. В последните 10 май се поприближихме.
Сега сме в навечерието на голямото лапане. Чакаме всеки момент да седнем на масата като истинските европейци. Да ама какво ще правим там. Сигурно пак ще си покажем българщината.
Автор: Александър Ненов