Беноа Манделброт и фракталната геометрия

Френският математик Беноа Манделброт е  изследовател на фракталната геометрия.  Той е роден в Полша на 20 ноември 1924 година,  но семейството му се премества във Франция, докато той е още  дете.  Манделброт  получава

2011-06-03 14:49:25
Беноа Манделброт и фракталната геометрия
Френският математик Беноа Манделброт е  изследовател на фракталната геометрия.  Той е роден в Полша на 20 ноември 1924 година,  но семейството му се премества във Франция, докато той е още  дете.  Манделброт  получава образованието си във Франция, a живее и работи в САЩ до смъртта си на 14 октомври 2010 година.

Фракталът е геометричен  обект, който е радикално „начупен“.  Беноа Манделброт  въвежда термина фрактал  през 1975 година,  за да привлече вниманието към тези обекти. В много отношения те се отличават от обикновените „гладки“ обекти в традиционната геометрия. Това е и съвсем лесно забележимо.

Най-често фракталът се генерира  от повтаряща се схема, обикновено рекурсивен или итерационен  процес. Това му придава множество интересни характеристики, най-важните от които са самоподобността  и безкрайната подробност независимо от увеличението. Фракталите обединяват структура и неправилност.

Различни видове фрактали са първоначално изучавани като математически обекти и терминът „фрактал“ е получил различни точни дефиниции. Фракталната геометрия е клон от математиката, който изучава фракталите и особеното им поведение. Тя намира приложение в науката, техниката и компютрите.

Корените на теорията за фракталите могат да се проследят до опитите за измерване на периметъра (или площта, или обема) на фрактали в случаи, в които традиционният анализ е  е неприложим. Традиционните математически методи „се приближават“, с цел да опростят локалната картина. Съществуването на фракталите показва неприложимостта на този подход при появата на неограничено количество все по-дребни подробности.
Автор: Тони

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия