Защо да (не) държа матура след образователната степен
“Не си въобразявайте, че математиката е трудна, неразбираема и отблъскваща за здравия разум. Тя просто е идеална реализация на здравия разум. ”
У. Томсън
Думата “матура” има латински произход - matures означава &ldqu
2010-07-28 15:30:16
“Не си въобразявайте, че математиката е трудна, неразбираема и отблъскваща за здравия разум. Тя просто е идеална реализация на здравия разум. ”
У. Томсън
Думата “матура” има латински произход - matures означава “зрялост”. У нас тя се употребява в смисъл на завършване на дадена образователна степен – 7 клас, 12 клас.
Matura (Matur, Maturita,…,Матура) е дума, която се използва в
Австрия,
България,
Албания,
Босна и Херцеговина,
Чехия,
Италия,
Лихтенщайн,
Македония,
Полша,
Сърбия,
Словакия,
Словения,
Украйна.
За матури в
България се говори още в XIX век. В края на 1883/1884 учебна година в Софийската класическа гимназия за първи път държат матура. На изпита са допуснати 8 ученика, като 7 от тях получават свидетелство за зрялост.
През 1891 г. се въвежда матура при завършване на гимназия – 5 писмени и 5 устни изпити. При класическите гимназии те са: български, латински, гръцки, немски или френски и математика.
През 2008 г. се предвижда провеждането на държавен зрелостен изпит (ДЗИ) по български език и литература и втори ДЗИ по избор на ученика. Изпитите обхващат учебното съдържание, изучавано в часовете за задължителна подготовка от учебния план от Закона за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план.
Освен на двата изпита ученикът може да се яви по желание на следните зрелостни изпити: чужд език (английски, немски, френски, испански, италиански, руски), математика, история и цивилизация, география и икономика, предметен цикъл “философия”, физика и астрономия, химия и опазване на околната среда, биология и здравно образование.
Матурата по математика не е задължителна, както по български език и литература. Форматът на изпита за 12 клас е следният: тестът ще съдържа 28 задачи, като 25 са текстови задачи от два вида:
- 20 задачи със структуриран отговор с 4 възможни отговора, от които само един е верен.
- 5 задачи със свободен отговор.
При останалите 3 задачи решенията се представят в писмен вид с необходимите обосновки.
Верните задачи със структуриран отговор, със свободен отговор и в писмен вид се оценяват с по 2 точки, с по 3 точки и с по 15 точки.
За посочване на повече от един отговор на една задача, за грешен отговор или за непосочване на отговор точки не се присъждат и не се отнемат. Максималният брой точки, които ученикът може да получи е 100. Времето за работа е 4 астрономически часа.
Част от висшите учебни заведения ще организират прием на кандидат-студентите с оценки от държавните зрелостни изпити.
Р. Иванова,
С. Стефанов
Автор: Александър Ненов