Лари Елисън и Oracle
За един от най-богатите мъже в света се разказва следният анекдот: “Каква е разликата между Лари Елисън и Господ? Господ не се мисли за Лари Елисън...". Тази шега добре показва уважението, а и антипатията, които в софтуерния бран
2011-10-10 12:04:06
За един от най-богатите мъже в света се разказва следният анекдот: “Каква е разликата между Лари Елисън и Господ? Господ не се мисли за Лари Елисън...". Тази шега добре показва уважението, а и антипатията, които в софтуерния бранш хранят към изпълнителния директор на софтуерния гигант Oracle.
Смятан за един от най-силните играчи в IT индустрията, 67-годишният Елисън си е спечелил доста врагове заради чепатия си характер и безкомпромисното си поведение. Всички обаче признават - често противоречивите му сделки за милиарди долари го направиха един от най-богатите хора на планетата.
Основател, собственик и генерален директор на Oracle, Лари Елисън е може би "най-странната птица" в десетката на най-богатите американци. Заради ексцентричното си поведение си е спечелил репутацията на "лошо момче". В Америка го наричат "вторият програмен милионер", сравнявайки го с основателя на Microsoft Бил Гейтс. Несменяемият шеф на втората в света по производство на програмно осигуряване компания, се прослави не само с успехите си в бизнеса и баснословни печалби, но и с авантюристичните си наклонности.
Елисън има славата на светски лъв и плейбой, но и на железен бизнесмен. Той фанатично е увлечен по яхтите и има два скъпи плаващи двореца, за които е броил десетки милиони. Той притежава и управлява реактивен самолет. Опитите му да купи руски изтребител МиГ удариха на камък, тъй като митническите власти не му позволиха. Друга негова страст е архитектурата. В Япония нае майстори да му направят на ръка фантастична къща, която след това да бъде разглобена и събрана отново в имението му в Калифорния.
Елисън се слави и като най-известния плейбой в Силиконовата долина. След три развода той се ожени отново на 18 декември 2003 г. за 34-годишната писателка Мелани Крафт. Фотограф на скромната церемония бе вече покойният Стив Джобс, съоснователят на технологичният гигант Apple, където Елисън е член на борда на директорите. От предишни бракове има две деца - дъщеря Мегън и син Дейвид.
Лари Елисън работи много - поне 50 часа седмично. Той с мисионерско усърдие лично контролира и ръководи всички проекти на Oracle, като напоследък оставя техническите подробности на други и се концентрира върху стратегията и визията за развитие на компанията.
За разлика от други милиардери от IT-бранша, които разнообразиха инвестициите си, Елисън продължава да инвестира основно в него, като лъвският пай се пада на компанията му. Oracle е основната програма в света за управление на бази с данни и има над 150 хил. клиенти в над 145 страни. Лари Елисън се ориентира към използване на операционната система с отворен код Linux и активно се включва в конкуренцията срещу Microsoft на Бил Гейтс, към когото не крие неприязънта си.
Лари Елисън е роден на 17 август 1944 година в Бронкс, Ню Йорк. Когато е на 9 месеца неговата 19-годишна майка го дава на леля си и чичо си, които го отглеждат.
Момчето израства в малък апартамент в южната част на Чикаго, владее добре математиката и отива да следва в Университета в Илинойс. По време на последните изпити от втората му година неговата майка /осиновителка/ умира и той прекъсва своето следване. След това отива в Униврситета в Чикаго, но отново прекъсва, този път след първият семестър.
Елисън усвоява принципите на програмирането в Чикаго. През следващите осем години той се премества от една работа на друга, работи като техник и като програмист, а в Ampex той прави огромна база данни за ЦРУ, тя носи кодовото име Oracle.
През 1977г. Елисън и негов приятел от Ampex създават Software Development Labs. Техните печаби са от консултации за корпоративни клиенти до момента, в който Лари не прочита статия от E. F Codd относно за концепцията за Structured Query Language (SQL), която е разработил в IBM, но IBM не са видели никаква реална изгода от това и са пренебрегнали проекта.
Елисън и неговият партньор виждат потенциал в този проект. Те създават програма за бази данни съвместима едновременно както с mainframe така и с desktop компютърни системи и преименуват тяхната компания Oracle, също така намират и първите си клиенти - Wright Patterson Air Force Base и ЦРУ.
През 1980г. Oracle има само петима служители и печалбите са по-малко от 1 милион долара, но през следващата година IBM започват да използват базите данни на Oracle за техните mainframe системи и през следващите седем години продажбите на Oracle се удвояват всяка година.
През 1990г. Oracle за първи път претърпява загуби и се появява възможността да банкрутира, но Лари Елисън променя състава на своята компания, уволнява голяма част от персонала и го заменя с опитни служители.Това, заедно с факта, че новата версия на тяхната база данни, която правят, е много успешна, превръща компанията отново в печеливша.
Компанията Oracle се разраства все повече през 90-сетте години като много банки, автомобилни компании и летища започват да разчитат на тази база данни, а в днешно време Oracle печели много и от растежа на интернет търговията.
Автор: Тони