Ваневар Буш е създал първия диференциален аналогов компютър
Американският учен, Ваневар Буш е създател на диференциалния анализатор, първия диференциален аналогов компютър.
Роден е на 112 март 1820 година в Еверет, щата Масачузетс. През 1914-17 години работи в универс
2011-04-14 14:30:03
Американският учен, Ваневар Буш е създател на диференциалния анализатор, първия диференциален аналогов компютър.
Роден е на 112 март 1820 година в Еверет, щата Масачузетс. През 1914-17 години работи в университета Тафт в Медфорд (Масачузетс), където преподава и провежда изследвания, свързани със засичането и откриването на подводници за нуждите на Военноморските сили на САЩ. През 1919 постъпва в Масачузетския технологичен институт в Кеймбридж. В края на 20-те години изобретява мрежов анализатор, моделиращ работата на големи електрически мрежи.
От 1930 год. заедно с група колеги работи над създаването на диференциален анализатор, предназначен за решаване на диференциални уравнения. Анализаторът работел с електричество, а за съхраняване на информацията в него се използвали електронни лампи, аналогични на тези, които са използвани през 30-те години в радиоприемниците. Машината, способна да манипулира с 18 независим променливи, става предвестник на бурното развитие на електронните изчислителни машини след Втората световна война. Все пак, диференциалния анализатор на Буш имал един съществен недостатък - той заемал цяла стая и имал значително тегло. Даже по-късният модел на диференциалния анализатор, построен през 1942 год., тежал 200 тона!
През 1940 Буш бива избран за председател на Националния Комитет за военни изследвания. По време на Втората световна война той става директор на отново създадения Комитет за научни изследвания и развитие, чиято цел е да координира изследванията в областта на въоръженията.
През 1945 година в The Atlantic Monthly се появява една идейна статия наречена “As We May Think” Авторът й , Ваневар Буш , предлага ново механично устройство, което да подпомага изследователите и хората, вземащи решения да се справят с увеличаващите се планини от информация, появяваща се на бял свят.
Тази статия предвещава идеята за Интернет и World Wide Web, а и оказва директно влияние върху бащите на хипертекста и Интернет, такива каквито ги познаваме днес. Тед Нелсън, който измисля термина "хипертекст" през 1967, казва, че всъщност статията на Буш описва неговите принципи (на хипертекста).
Буш бил изявен учен и изследовател. Той е работил като декан на инженерното училище към Масачузетския технологичен институт (MIT), президент на Института Карнеги в окръг Вашингтон и е бил главен съветник на американския президент по време на Втората световна война. Той е член на Комитета за изследвания в областта на националната защита (1940), директор на Бюрото за научни изследвания и разработки (1941-1947), член на Националния комитет за аеронавтика (1939-1941), основател на Националната научна фондация и е бил централна фигура при разработката на ядреното делене и в проекта "Манхатън".
Но освен това той е и изобретател - изобретява няколко вида устройства - пишеща машина, подравняваща текста от две страни и диференциалния анализатор, който е използван по време на Втората световна война, за да изчислява балистични таблици. Още от 30-те години той проявява загриженост за прекалено голямото количество информация, излизащо от академичните среди и правителството и искал да подобри начина, по който хората имат достъп до информацията, работят с нея и я обменят помежду си. Той осъзнал ограниченията на досегашния начин за достъп до тази информация.
В забележителната статия той описва една машина, мемекса, която би могла да помогне на човека, търсещ информация разчитайки на асоциациите и контекста, а не на строгото подреждане по категории. "Мемекс е устройство, в което човек събира своите книги, записки и съобщение и което устройство е механизирано по такъв начин, че може да дава отговор с много голяма бързина и гъвкавост. То е лично допълнение към паметта на човека."
Статията продължава с описание на работното място - бюро, което е снабдено с полупрозрачни екрани, клавиатура, бутони и ръчки. Освен това бюрото трябвало да служи на потребителя като голямо устройство за съхранение на информация.
Именно заради тази статия Ваневар Буш бил провъзгласен за концептуалния създател на "хипертекста". Статията е меко казано иновативна и интересна с описанието на начина, по който мемексът би вършил работа на читателя.
Мемексът позволява да се направи непосредствена стъпка към асоциативното индексиране, основната идея на което е в условието, според което задействането на някоя статия води до незабавното и автоматично избиране на друга. Това е най-основната функция на мемекса.
Това описание, направено 30 години преди изобретяването на персоналния компютър и 50 години преди Мрежата да се превърне в обществен феномен, е в основата на съвременното разбиране за хипервръзките.
Буш оказва директно влияние на всички други пионери на компютърния хипертекст.
Той предлага идеята за текстови блокове свързани с връзки и освен това въвежда термините връзка, верига, път, пътека и мрежа, за да опише своята представа за текстуалност. Описанието на мемекса съдържа няколко други творчески, дори радикални, концепции за текстуалността.
Буш описва човек използващ мемекса, който чете документите и ги свързва заедно с линкове (връзки).
Мемексът и неговото описание отдавна са провъзгласени за онова, което е вдъхновило създателите на хипертекста и дори na Mрежата. Модерният уеблог започва да върви по пътя предначертан от Буш. Wiki, софтуерът позволяващ на един човек да събира и публикува информация и след това даващ на другите да променят или да добавят нещо към оригиналната информация, също има сродна визия. Буш е бил еднакво загрижен както за хората, които създават съдържание, така и за управлението на връзките между съществуващото съдържание, а гъвкавата същност на Wiki, споделянето на данни и споделянето на отговорността за пътищата от данни е директно следствие от идеите на Буш.
Гениалният учен умира на 28 юни 1974 година в Белмонт , Масачузетс.
Автор: Тони