Едсгер Дейкстра - Шлумбергер сентениял професор по компютърни науки и ностител на наградата 'Тюринг'

Едсгер  Дейкстра е  холандски информатик. През 1972 година той получава  наградата "Тюринг”  за основополагащите си приноси за развитието  на езиците за програмиране. Призът се равнява на Нобелова награда. Дейкст

2011-02-15 18:25:39
Едсгер Дейкстра - Шлумбергер сентениял професор  по компютърни науки и ностител на наградата 'Тюринг'

Едсгер  Дейкстра е  холандски информатик. През 1972 година той получава  наградата "Тюринг”  за основополагащите си приноси за развитието  на езиците за програмиране. Призът се равнява на Нобелова награда. Дейкстра е шлумбергер сентениял професор по компютърни науки в Тексаския университет - Остин от 1984 до 2000 година.   След смъртта на Дейкстра,  през 2003 година наградата ACM PODC за влиятелни научни публикации върху принципите на разпределените изчислителни системи  е прекръстена на Премия Дейкстра.

Дейкстра пръв въвежда термина структурирано програмиране в информатиката. Той е автор на алгоритъма, който носи неговото име.


Алгоритъмът на Дейкстра  служи за пресмятане на най-къс път от даден връх до всички останали  в  ориентиран граф с неотрицателни тегла на ребрата. Може да се модифицира и да се използва за намиране на някои други видове оптимални пътища.

Алгоритъмът  намира приложение най-вече в  информатиката и логистиката,  където често се търси най-късото разстояние между две точки (в програма за GPS устройства, където трябва да се планира най-краткото трасе между стартовата и крайната позиция; оптимизация на транспорта; задача за търговския пътник ... )

Алгоритъмът на Дейкстра, както този на Белман-Форд, използва техниката на релаксация. Първоначално всеки връх има безкрайна дължина, която се намалява при изпълнение на алгоритъма. Алгоритъмът работи, като поддържа дължината  на намерения до момента най-кратък път  до всеки връх  и постепенно разширява множество  /S/ от върховете, за които тази дължина със сигурност е оптимална. Алгоритъмът приключва, когато всички върхове на графа са в множеството S.


Автор: Тони

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия