Транснептуновият обект 50000 Кваоар

Обект, който се намира в Слънчевата система , но обикаля около Слънцето отвъд орбитата на Нептун, се нарича Транснептунов обект. Такива обекти принадлежат към Пояса на Кайпер или Облака на Оорт. Те включват малки скалисти или ледени обекти, какт

2011-06-04 10:21:33
Транснептуновият обект 50000 Кваоар
Обект, който се намира в Слънчевата система , но обикаля около Слънцето отвъд орбитата на Нептун, се нарича Транснептунов обект. Такива обекти принадлежат към Пояса на Кайпер или Облака на Оорт. Те включват малки скалисти или ледени обекти, както и комети.
Такива обекти са Плутон, Седна и Кваоар. Общият им брой не е известен, но вероятно са десетки или стотици хиляди (или милиони), като повечето са значително по-малки от трите примера посочени по-горе.

50000 Кваоар /Quaoar/  е транснептунов обект в пояса на Кайпер.  Открит е на 4юни 2002 година от екип от астрономи, сред които Чадуик Тружило и Майкъл Браун от Калифорнийския технологичен институт от снимки направени в обверваторията  Паломар,  използвайки системата за откриване на близкоземни астероиди NEAR разработка на JPL.

За Кваоар се смята, че има диаметър о 1200 километра,    който непосредствено след неговото откриване го издигна до най-големия новооткрит обект в Слънчевата система след Плутон (впоследствие е задминат от 90377 Седна ). Орбитата му лежи на около 6 милиарда километра от Слънцето и орбиталния му период е 286 години.

Името на Кваоар, както и на другите планетоиди , е взаимствано от митологична фигура. Кваоар е името на божество от индианското  племе Тонгва. Като алтернативно означение се употребява и 2002 LM60.

Откриването на Кваоар допринесе за неотдавнашното преразглеждане на дефиницията на планета. От една страна се смята, че то трябва да бъде разширено, за да обхваща обекти с големината на Плутон,  Кваоар и Седна. От друга страна терминът мезопланета е предложен от Айзък Азимов за обекти с големина между тези на 1 Церера и меркурий.

Поясът на Кайпер  е възможно да съдържа множество тела със значителни размери, някои учени дори смятат, че е въпрос на време да бъдат открити обекти по-големи от Плутон.
По отношение на своята орбита, Кваоар е по-сходен с останалите планети, отколкото Плутон.

Ексцентричната орбита на Плутон понякога го приближава до Слънцето толкова, че той става осмата планета, изпреварвайки временно Нептун. В допъленение, Плутон се намирав орбитален резонанс с Нептун и по този начин не се намира на независима орбита около Слънцето.

Кваоар от друга страна има много по-малък орбитален ексцентритет  и остава на разстояние от Слънцето от около 40 АЕ. Пак поради голямата ексцентричност на орбитата на Плутон, Кваоар понякога е по-близо до Слънцето от Плутон.

За обекта се смята, че е съставен от смесица на скален материал и лед, подобно на другите обекти от пояса на Кайпер, но е с нехарактерно малко албедо*  от 0,1. За леда в повърхностните слоеве се смята,  че под въздействието на засега неизвестен механизъм,  се е изпарил. Очаква се мисията на НАСА Нови хоризонти да хвърли повече светлина върху строежа на Плутон, Кваоар и други обекти след 2015 година.

През 2004 г. бяха открити признаци на кристален лед  на Кваоар, издаващ температура от поне 110 K в последните 10 милиона години на обекта. Засега се спекулира относно източника на това затопляне. Преложени са теории от загряване, вследствие на   микрометеоритни сблъсъци, до радиоактивен разпад във вътрешността на обекта.

----------------------
* Албедо  се нарича отношението между отразената и получената от дадено тяло светлина- отражателната способност. Приема стойности от 0 до 1, които биха могли да се представят ив проценти. Албедото зависи от ъгъла на падане на светлината и отражателната способност на повърхността.
Автор: Тони

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия