Първата американска програма за пилотирани космически полети - 'Мъркюри'
Първата американска програма за пилотирани космически полети е проектът ‘Мъркюри’. Той започва на 7 октомври 1958 година и се провежда до 1963 година. Програмата Мъркюри изстрелва първия си пилотиран космически кораб на 5 май &n
2011-05-05 13:13:52
Първата американска програма за пилотирани космически полети е проектът ‘Мъркюри’. Той започва на 7 октомври 1958 година и се провежда до 1963 година. Програмата Мъркюри изстрелва първия си пилотиран космически кораб на 5 май 1961 година и той извършва суборбитален полет с продължителност 15 мин., а астронавтът Алън Шепърд става първият американец пътувал в Космоса.
Името на проекта идва от римския бог Меркурий, който често е символ на скорост. Меркурий е и името на планетата най-близо до слънцето в Слънчевата система, която се движи и най-бързо от останалите планети в нея.
Целите на проекта са осъществяване на пилотиран от човек полет в земната орбита, изследване на човешките функции в Космоса, благополучно възстановяване на хората и космическия кораб. Стойността на програмата Мъркюри възлиза на 1, 5 млрд долара.
Програмата "Меркурий" има седем първоначални астронавта. Всичките са бивши военни пилоти-изпитатели и са известни като Седморката на Мъркюри. НАСА обявява избраните седем астронавта на 9 април 1959 година. Единствен Доналд Слейтън не успява да осъществи полета си с ‘Мъркюри’, но лети в Космоса като част от екипажа на Аполо-Союз.
Първата американска програма за пилотирани космически полети е изпълнена успешно за четири години и осем месеца. През това време на трескава работа са осъществени шест пилотирани от хора полета. Проектът осъществява и двадесет роботизирани изстрелвания. Установява се, че човек може да функционира нормално без да се появи спад в нормалните му функции при полет в безтегловност до 34 часа.Автор: Тони