Естeственият спътник на Уран, Ариел, е открит от английския астроном Уилям Ласел на 24 октомври 1851 година, едновременно със спътника Умбриел. Спътникът носи името на героиня от произведението на Александър Поуп ‘Влизане с
2011-04-26 14:41:30
Естeственият спътник на Уран, Ариел, е открит от английския астроном Уилям Ласел на 24 октомври 1851 година, едновременно със спътника Умбриел. Спътникът носи името на героиня от произведението на Александър Поуп ‘Влизане с взлом’.
Името Ариел, както и имената на четири други естествени спътника на Уран са предложени от сина на Уилям Хершел - Джон Хершел през 1852 година по молба на Уилям Ласел. Понякога Ариел бива наричан Уран-1.
Единственият апарат изследвал Ариел досега е Вояджър 2 по време на прехода си през урановата система през януари 1986 година. Изследвано е само осветеното от Слънцето южно полукълбо. Вояджър 2 прави най-близкото си преминаване покрай Ариел на 24 януари, когато преминава само на 127 000 км от спътника. Ариел се състои приблизително от 50% лед, 30 % силикатни скали и 20% замръзнал метан. За повърхността му са характерни зони с протичащи цикли на замръзване/размразяване. На повърхността почти липсват кратери и се смята че спътникът е претърпял значимо геоложко събитие, довело до образуването на множество вериги от разломи, каньони и полета със замръзнала вода.
Учените разпознават следните геоложки забележителности на Ариел: кратери, разломи и долини. Ариел прилича на сатурновия спътник Диона. Те са много близки по размер, плътност и маса, като Ариел е с малко по-големи стойности по тези характеристики. И двата спътника най-вероятно са имали минала геоложка активност. Автор: Тони