Първата космическа совалка в орбиталната флотилия на НАСА е “Колумбия”’. Първата й ̀мисия продължава от 12 до 14 април 1981 година. “Колумбия”извършва общо 28 полета.

На 1 февруари 2003 година “Колумбиясе разпада при повторното си навлизане в атмосферата по време на своята 28-ма мисия. Всичките седем членове на екипажа загиват.

Совалката се разпадна на части над централен Тексас при опита си да се приземи в космическия център "Кенеди" във Флорида.

Височината, на която се е намирала совалката (62 км), прави невъзможна хипотезата "Колумбия" да е жертва на терористичен акт. Видеоматериалът, на който е заснето падането на совалката, показва, че при навлизането в атмосферата тя се подпалва, след което се разпада на няколко части.

"Колумбия" потегля на 16-дневна мисия в средата  на януари 2003 година. На борда на совалката пътуваха седем души, сред които първият израелски астронавт Айлън Рамон и две жени.

Последният контакт на НАСА със совалката е бил около 9 ч. местно време. Не е имало никакви индикации за проблеми при приземяването. Очаквало се е "Колумбия" да кацне в 9,16 ч.

За 42-годишната история на космическата програма на САЩ това е първият случай на катастрофа при приземяване. В края на януари 1986 г. совалката "Чалънджър", също със седем души на борда, се взриви при излитането.

На борда на “Колумбия” има седем астронавти, които загиват: Дейвид Браун, Уилям МакКуел, Айлън Рамон, Рик Хасбънд, Лоръл Кларк, Калпана Чаула и Майкъл Андерсън. Космическият център "Кенеди" във Флорида губи връзка с "Колумбия" малко след девет сутринта , източно стандартно време. В този момент совалката се намира някъде северно над Тексас и се движи с 29 000 км/ч.

Четири часа след трагедията все още няма никаква официална информация или изявления. По-късно идват първите данни, че части от "Колумбия" са открити на площ от стотици квадратни километри. НАСА веднага предупреждава жителите на Тексас да не се приближават до отломките, тъй като те могат да бъдат крайно опасни за незащитен човек.ФБР се включва в акцията, а намерените отломки веднага са отцепени със заграждения. Агенциите информират, че основната маса отломки е разпръсната между градовете Атенс и Раск.

Жителите на Тексас стават свидетели на бялата ивица, която космическият кораб оставя след себе си при навлизането в атмосферата. Даже и с просто око се видяло как от кораба се отделят някакви елементи, които също оставяли бели дири. Някои очевидци на трагедията споделят, че са чули и взрив.

.Анализът на кадрите от последните минути показва, че корабът буквално се е разпаднал на части. НАСА изрично подчертава, че астронавтите не са имали никакъв шанс да катапултират. Според някои експерти възможна причина за трагедията е рязката смяна на температурата при навлизането в атмосферния слой. Разследването е затруднено допълнително от факта, че електрониката на совалката е блокирала и няма никакви данни за случилото се. Това означава, че астронавтите просто са нямали никакъв шанс да реагират. Съществен е може би също факта, че по време на излитането си "Колумбия" получава повреда в едно от крилата си, но тогава е било невъзможно да бъде прекратен полета.
Автор: Тони