На Венера някога е имало вода
Венера е планета от Слънчевата система. Тя е по-близо до Слънцето отколкото Земята, но не толкова много- 67 млн. мили, докато Земята се намира на разстояние 93млн. мили. Една година на Венера се състои от 243 дни, което не се
2010-07-09 21:01:29
Венера е планета от Слънчевата система. Тя е по-близо до Слънцето отколкото Земята, но не толкова много- 67 млн. мили, докато Земята се намира на разстояние 93млн. мили. Една година на Венера се състои от 243 дни, което не се различава толкова от земната година-365дни. Голямата разлика между Венера и Земята е температурата. Ако един горещ ден на Земята е около 30 градуса Целзий, то на Венера един обикновен горещ летен ден е от порядъка на 427 градуса Целзий. Това е доста по-топличко за живеене, от това което ние познаваме. Но ако откритията на Венера Експрес комсическия кораб на новата Европейска Космическа Агенция са верни, то Венера би могла да е нашата планета за живот. Причината: на Венера някога е имало вода.
Въпреки относително малката разлика в разстоянията между Венера и Земята, близостта до Слънцето прави доста големи различията между тях. Светлината пада върху планетите експоненциално с отдалечаването от Слънцето. Така, планетата, която е два пъти по-близо до Слънцето в сравнение със Земята, би събирала два пъти-повече светлина от него. Лошото , е че Венера има атмосфера близо 93 пъти по-плътна от тази на Земята. Също така се състои главно от въглероден диоксид и серен диоскид. Това води до парников ефект и все по-трудното образуване, камо ли задържане на океани и морета, които са в основата на земния живот. Ако упееш да събереш цялата вода на Земята и се опиташ да я разпръснеш поравно около нея, ще се образува световен океан дълбок 3км. Но ако го направиш на втмосфеарта на Венера ,то този образувал се океан би бил едва 3см дълбок. Една от задачите на Венера Експрес (която напусна Земята 2005г. и влезе в орбитата на Венера през 2006г.) е била да разбере дали някога в 4,5 милионната история на Венера е имало вода на нея и евентуално живот. За да разбере това, космическият кораб неотдавна започна да взима проби от газове в атмосферата на венера, следейки специално за водород и кислород. Ако някога е имало вода на тази планета, това ще значи, че не само загряването на планетите е причина за образуването на вода и кондензацията й, а и радиацията бликаща от сърцето на Слънцето ще предизвиква разлагането на водните молекули на атоми-водород и кислород. Тези атоми спокойно биха могли да се откъснат и да навлязат в Космоса. И ако от Венера няколко пъти е засичано да се отделят водород и кислород, то има огромна вероятност те да са били в молекулна форма- вода. Ако това се случва от милиони години последователно, то тези молелули вода някога са били събрани в море на Венера.
Следите от вода на Венера, обявени от Европейската Космическа Агенция на 24 юни, са чиста истина, и космическият кораб си е свършил работата. Също така е открита висока концентрация на изотопа на водорода –деутерий в горните слоеве на атмосферата. Деутерият е най-тежката форма на водорода в земните океани. Откритието на изотопа показва, че някога Венера е била воден свят.
Автор: Албена Иванова