Английският математик и теолог Айзък  Бароу има голям принос в областта на математиката и най-вече в създаването на нови методи за изчисляване на тангенти.  Негов ученик е Исак Нютон,  един от основоположниците на математическия анализ.

Айзък Бароу е роден през месец октомври  1630 година в Лондон,  където получава първоначалното си образование. След това постъпва в Тринити Колидж в Кеймбриджкия университет,   където преподава неговият чичо.

Бароу се дипломира  през 1648 година, а на следващата  става преподавател в университета. Той  кандидатства за професорско място, но през 1655 година е отстранен по време на преследванията срещу индепендентите.  Следващите няколко години пътува из Франция, Италия и стига дори до Константинопол. Завръща се  в Англия през 1659.

През 1660 година Айзък Бароу става професор по старогръцки език в Кеймбридж, от 1662 г.  е професор по геометрия в Грешъм Колидж в Лондон, а през 1663 г.  става първият Лукасов професор*  в Кеймбридж.

През 1669 г. Бароу  се оттегля от този пост в полза на своя ученик Исак Нютон и до края на живота си се занимава главно с теология. През 1670 г. той  става доктор по богословие, а през 1672 г.  - магистър на Тринити Колидж. Той остава на тази длъжност до края на живота си, като сред заслугите му е основаването на библиотеката на колежа.

Бароу умира на 4 май 1677 година в Лондон.

Освен на трактати в областта на геометрията и оптиката,  Бароу е автор и на проповеди, смятани за едни от най-добрите образци на английски език в този жанр. Негови са думите,  че завършеният математик е най-нещастният оратор“.


-------------------
* Лукасов професор по математика е  длъжност в Кеймбриджкия университет, създадена през 1663 година от Хенри Лукас, бивш член на Парламента от Кеймбриджкия университет и утвърдена официално на 18 януари 1664 година от крал Чарлз II. Лукас завещава на университета своята библиотека от 4 хиляди тома и парична сума за покупката на земя, която да осигури 100 английски лири годишен доход за заемащия професорската длъжност.

Автор: Тони