Древногръцкият философ и математик Платон е автор на философски диалози и основател на Атинската академия, първата известна институция за висше образование в Европа. Със своя учител Сократ, както и с ученика си Aристотел, Платон &
2011-02-14 22:54:26
Древногръцкият философ и математик Платон е автор на философски диалози и основател на Атинската академия, първата известна институция за висше образование в Европа. Със своя учител Сократ, както и с ученика си Aристотел, Платон поставя основите на запдната философия.
Първоначално Платон бил ученик на Сократ и бил повлиян от неговия начин на мислене. Изтънчеността на Платон като писател е очевидна в неговите Сократови диалози, приписват му се трийсет и пет диалога и тринайсет писма. Литературните произведения на Платон са публикувани в няколко форми, вследствие на което съществуват различни споразумения относно названията на неговите текстове. Макар че той преподава в основаната от самия него Академия, не е сигурно, че запазените негови текстове са използвани за обучението там. Въпреки това, през следващите столетия те служат за преподаване на различни дисциплини, които засягат, сред които философия, логика, риторика и математика.
Точното време и място на раждане на Платон не е известно, като според различни източници той е роден между 429 и 423 година пр.н.е., вероятно в Атина или на близкия остров Егина. Произхожда от видно атинско аристократично семейство. Според спорни сведения, баща му Аристон е далечен потомък на митичния атински цар Кодър. Изглежда Аристон умира, докато Платон е още дете, макар че е трудно да се установи кога точно става това.
Първите стъпки на Платон във философията се осъществяват под влиянието на Хераклитовото учение. От последователя на Хераклит, Кратил, той се запознава с диалектиката. Решаващ фактор за формирането му като философ представлява учението на Сократ. През 407 г. пр. н.е. Платон постъпва в кръжока на прочутия атински диалектик и в продължение на осем години слуша неговите беседи.
След смъртта на Сократ, Платон в продължение на дванадесет години пътешества из редица области на тогавашния цивилизован свят. Пребивава известно време в Мегара, където по това време преподава Евклид (също бивш ученик на Сократ, който не бива да се бърка с прочутия математик). През 387г.пр.н.е. Платон е изгонен от Сиракуза и попада в робство, но не е ясна причината за това. Откупен е от свои приятели и се завръща в Атина, където основава Академията.
По-късно предприема още две пътешествия до Сицилия, завършили също безуспешно. Остава до края на живота си в Атина, отдаден изцяло на работата на Академията. Умира около 347 г. пр.н.е. по време на сватбено празненство в Атина.
Идеите на Платон достигат до нас чрез записаните философски и драматични произведения, които се пазят в ръкописи, възстановени и редактирани много пъти (както и преведени) от началото на хуманизма. Наследството на Платон се състои най-вече от диалози, епиграми и писма. Всички известни диалози на Платон са се запазили до наши дни, но авторството на някои от тях се смята от повечето учени за съмнително или силно неправдоподобно.
Произведенията на Платон се групират според времето, в което са били създавани, както и според основното им съдържание, теми, понятия и начини на излагане на възгледите.