Николо Макиавели

Николо Макиавели  е родоначалник на идеята за модерната държава и модерния владетел. Той е италиански  историк, философ и държавник от епохата на Ренесанса. Николо Макиавели е роден на 3 май 1469 година във Флоренция, която по

2010-06-21 12:06:02
Николо Макиавели

Николо Макиавели  е родоначалник на идеята за модерната държава и модерния владетел. Той е италиански  историк, философ и държавник от епохата на Ренесанса.


Николо Макиавели е роден на 3 май 1469 година във Флоренция, която по това време е практически независим град-държава, управляван от фамилията Медичи. 


Първоначалното си образование Николо  получава от баща си, който го учи на граматика, реторика и латински.  През 1494 година става държавен служител. Малко по-късно от града е прогонена фамилията Медичи и е възстановено изборното управление. Макиавели участва в дипломатическото и военно управление на Флоренция, като между 1499 и 1512 година участва в дипломатически мисии до дворовете на  френските крале и Папската държава.



Между 1503 и 1506 година Макиавели ръководи флорентинската милиция , отговорна за отбраната на града. Изпитващ недоверие към наемниците, той е привърженик на съставената от граждани милиция. 



Въпреки военните успехи на флорентинската милиция, през август 1512 година родът Медичи,  възстановява властта си във Флоренция. Макиавели е освободен от постовете си, а година по-късно е обвинен в заговор срещу властта и е арестуван. Въпреки мъченията, той отказва да се признае за виновен и е освободен. След това се оттегля в своето имение, където се отдава на литературна дейност.



Освен най-известните си произведения "Владетелят" и „Беседи върху първата декада на Тит Ливий“, той пише още няколко книги между които „Военното изкуство“, „История на Флоренция“ и „Мандрагора“ - пиеса, която се играе и днес.



Макиавели умира на 21 юни 1527 година  във Флоренция. Мястото на гроба му е неизвестно, но в църквата "Санта Кроче"  е поставен посветен на него кенотаф /гроб, в който няма тленни останки на мъртвец/  с надпис „Никоя възхвала не е достойна за това име“.



Погрешно често се смята, че "Владетелят" , най-известното си произведение на Макиавели, разкрива идеите му за управлението на държавата. В действителност, отпъдения от властта Макиавели, посвещава трактата си на новия владетел на Флоренция, Лоренцо Медичи. Макиавели се надявал Лоренцо да го вземе на работа и целия трактат има за цел да покаже в един подреден и конкретен стил, че авторът знае как се управлява държава и би бил един много добър държавен съветник. Макиавели не е взет на работа, но произведението му остава в историята като първия подробен анализ на изкуството на властта и най-вече на нейното запазване. Затова и Макиавели се смята за родоначалник на модерната политическа наука. От принципите на грубата сила и пренебрежението на моралните норми, изложени в това произведение,  идва и понятието макиавелизъм.




Въпреки че Макиавели никога не го е казал в пряк текст, за него се отнася фразата „Целта оправдава средствата”, тъй като се съдържа в много от идеите му. Макиавели се счита за един от най-забележителните „политически теоретици” на Ренесанса, тъй като дава път на модерните възгледи в политическите си разбирания и на социалното преструктуриране.




Макиавели се представя като привърженик на републиката, разграничавайки два противоположни духа на общността: този на народа и този на аристократите и тези два духа са в постоянен спор. За Макиавели по-добрият режим е добре организираната Република (за пример посочва Римската република) онази , която дава достъп до властта на двата основни слоя в обществото, държейки по този начин политическия конфликт в публичната сфера. Макиавели посочва , че е от важно значение в споменатата република да се разполага с нужните институции за канализиране на конфликта вътре в самите тях, липсата на тези институции би довела до отслабване на републиката. В никоя от другите форми на управление  не се е достигнало равновесието между страните вътре в режима , от което идва тяхната нестабилност.



Макиавели изяснява също, че може да съществува човек, чието политическо Вирту, т.е.  да знаеш да се възползваш от момента избягвайки негативите,  да надмогне републиката изобщо, но споменатото Вирту би умряло със смъртта на притежаващия го, нещо което не би се случило в добре организираната република.



Макиавели смята, че всички Владетели трябва да имат Вирту и късмет, за да притежават властта: Вирту - за да вземат правилни решения и късмет - когато се опитват да завладеят територия. Онзи владетел, който се домогва до властта посредством престъпление или лошо отношение, бидейки той жесток и деспот,  трябва да разбере, че възкачи ли се веднъж на власт, трябва да промени действията си спрямо народа, давайки му свободи, за да спечели одобрение, тъй като в края на краищата народът  е  този , който ще решава съдбата му.




Автор: Албена Иванова

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия