Кой е Василий Верешчагин?
Първият художник, който рисува картини от Руско-турската война и дори участва като доброволец в нея, е Василий Верешчагин.
До момента, в който художникът идва в България, животът му е бил доста комфортен. Той има голямо ателие в Париж, д
2010-06-02 00:59:40
Първият художник, който рисува картини от Руско-турската война и дори участва като доброволец в нея, е Василий Верешчагин.
До момента, в който художникът идва в
България, животът му е бил доста комфортен. Той има голямо ателие в
Париж, достатъчно поръчки за картини и добри печалби...
Роден е на 26 октомври 1842 година в
Русия, Новгородска губерния. Родителите му се надявали, че Василий ще се посвети на военната кариера, защото такава била традицията в тяхната дворянска фамилия. По тази причина малкото момче, още на 8-годишна възраст, било записано в детски кадетски корпус.
Въпреки перспективите за кариера в морския флот обаче, Василий решил да учи в худовествена академия. Верешчагин не завършил академията, защото академичното образование му се струвало много ограничаващо. Младият мъж обиколил почти всички държави в Европа и все по-често обмислял идеята да се посвети на баталния жанр в живописта. Амбицията му обаче била на платнаа си да рисува най-горещите събития на своето време.
Автентичното пресъздаване на битките и драмтичните сюжети бързо печелят популярност на художника. Но тези успехи не му били достатъчни, той непрекъснато пътувал по света.
Началото на Руско-турската война заварило Верешчагин в
Париж. Той веднага напуснал ателието си и се записал доброволец. Според него, той трябвало да даде на общесвото картини от истинската война, а не да гледа сраженията през бинокъл.
Още в първите дни обаче, художникът бил ранен, а раните му били толкова тежки, че въобще не можел да се движи. Препоръките на лекарите били да се прибере вкъщи. Той обаче отказал и заявил, че ще се върне или като труп, или като победител. След тримесечно лечение,още щом се оправил, Верешчагин се записал във военната част на генерал Скобелев, която няколко дни по-късно участвала в боевете при
Плевен. Двамата братя на художника също участвали в освобождението на Бъгария, а единият от тях оставил костите си на бойното поле...
След подписването на мирния договор в Сан Стефано , Верешчагин се върнал в
Париж, а картините от този период показвал на изложби из европейските столици. Тези платна
повишили интереса на хората към събитията, случили се в новоосвободената държава. Отвратен от ужасите, на които е бил свидетел, Верешчагин решил да се откаже от баталния жанр и се отдал са библейски сюжети.
Все пак, когато избухнала Руско-японската война през 1904 година, Василий Верешчагин решил да се включи и в нея. Така на 31 март, художникът потънал заедно с всички моряци на крайцера "Петропавловск".
Верешчагин оставил няколкостотин картини и спомена за такова геройство, което е непознато на много хора - да посветиш живота си на нещо, от което нямаш никаква изгода, а самодуховно удовлетворение.
Автор: Албена Иванова