Екзарх Стефан I , със светско име Стоян Попгеоргиев Шоков, е български духовник, Екзарх на Българската православна църква от 1945 до 1948 година. .
Роден е на 7 септември 1878 година в село Широка лъка, Смолянско. Получава начално и основно образование в родното си място. Завършва духовна семинария в Самоков като отличник и първенец на випуска. В периода 1896-1900 година работи като учител.
По-късно Стоян Шоков учи в Киевската духовна академия , която завършва със степен “кандидат на богословието”. От 1904 до 1907 г. работи като учител в Пловдивската мъжка гимназия, а от 1907 до 1910 г. преподава в Цариградската духовна семинария.
На 16 октомври 1910 г. Стоян Шоков е подстриган за монах под името Стефан, а три дни по-късно, става протосингел на Българската екзархия в Цариград. На 8 септември 1911 г. пък йеромонах Стефан става архимандрит.
Архимандрит Стефан подпомага покръстването на помаците в новоприсъединените към България земи след Балканските войни. Той сътрудничи на Карнегиевата комисия /комисия, създадена за разследване на причините за Балканските войни/ и комисията по сключване на мира с Турция през 1913 година.
През късната есен на 1913 г. архимандрит Стефан, заедно с Екзарх Йосиф I се завръща в България и се установява в София, където вече е седалището на Екзархията. От 1915 до 1919 г. архимандритът специализира богословие в Женева и защитава докторат във Фрайбург, Швейцария.
По време на престоя си в Швейцария архимандрит Стефан е член на "Българския съюз", който има за цел да отстоява българските национални интереси в чужбина и е един от най-дейните представители на българската емиграция в страната. Владее няколко чужди езика.
През 1921 г. е ръкоположен за Маркиянополски епископ , а през 1922 г. е избран за Софийски митрополит.
На този пост Стефан служи 26 години. Между двете световни войни участва активно в икуменическото движение /сближаването на различните християски деноминации на база мисионерство и милосърдна дейност - в момента световна организация/ и представлява Българската православна църква на множество международни конференции. Работи за снемане на схизмата /отлъчването на БПЦ от Цариградската патриаршия/, наложена през 1872 година на Българската екзархия. Стефан е отявлен русофил и славянофил. През 1943 г. активно участва в движението за спасяването на българските евреи . От 1944 до 1945 г. е наместник-председател на Светия синод.
На 21 януари 1945 г. Стефан е избран за български екзарх, а на 22 февруари същата година е вдигната схизмата на Българската православна църква. Като екзарх Стефан се противопоставя на участието на свещениците в политическия живот в страната. Поради откритото си несъгласие с политиката на Комунистическата власт в България към Българската православна църква и нейното отношение към религията, на 6 септември 1948 г. Стефан I е принуден да подаде оставка като български екзарх.
На 24 ноември 1948 г. е интерниран в село Баня, Карловско, където умира на 14 май 1957 година. Погребан е в Бачковския манастир.
Интересът към живота и делото на Екзарх Стефан I започва да се възражда през 90-те години на 20-ти век в резултат на започналите в България демократични промени. Появяват се първите публикации за неговата личност в масовия печат, а по-късно и в сериозни научни изследвания. През 1998 г. е отбелязана 120-та годишнина от рождението му.
Името на Екзарх Стефан I нашумя във връзка с честванията по повод спасяването на българските евреи по време на Втората световна война. На своя сесия, проведена на 19 ноември 2001 г. израелският мемориален институт "Яд Вашем" го удостоява с почетна грамота, медал и званието "Праведник на света", за неговия принос за спасяването на българските евреи през 1943 г. “Името му ще бъде вписано завинаги върху Почетната стена в "Алеята на праведните" в Йерусалим" – се казва в грамотата, издадена на 12 март 2002 г.
По повод 125-тата годишнина от рождението на Екзарха в родното му място се състояха тържества и бе открит негов бюст-паметник. На тях присъства бившият израелски посланик в България - Емануил Зисман - заедно с 43-ма свои сънародници от Израел.
Според думите на Аврам Шарон : “За българските евреи и за народа на Израел, Екзарх Стефан е символ на спасението, еманация на българската толерантност. Народът на Израел и евреите по цял свят никога няма да забравят това и ще са винаги дълбоко признателни на своите спасители.”
Емануил Зисман пък е категоричен, че: “Ако хуманизмът беше критерий, България трябваше да приема Европа, а не обратното.”
Автор: Албена Иванова