Михаил Ломоносов - един гениален учен
Големият руския учен Михаил Ломоносов е роден на 19.11.1711 г. в село Денисовка, Архангелска губерния.
Епохата, в която се ражда и твори Ломоносов, е епоха на бурно икономическо и културно развитие на феодално-кре
2010-04-15 11:48:30
Големият руския учен Михаил Ломоносов е роден на 19.11.1711 г. в село Денисовка, Архангелска губерния.
Епохата, в която се ражда и твори Ломоносов, е епоха на бурно икономическо и културно развитие на феодално-крепостна
Русия, епохата на цар Петър Велики. Амбицията на царя е да изведе
Русия на едно от първите места между европейските държави. През този период има развитие на манифактурата, корабостроенето, металургията и търговията, за които са необходими специалисти от всички области на науката и техниката.
През 1724 г. в Петербург е основана Руската академия на науките.
Още 10-годишен Михаил придружава баща си в пътуванията му из Бяло и Баренцово море, наблюдава многобройните и интересни явления на северната природа и натрупва много познания по морското дело и риболова. В края на 1730 година Ломоносов избягва от къщи и се отправя пеш към
Москва, за да изучава латински език.
Първоначално в Цифирната школа, а по-късно в Славяногръко-латинската академия Ломоносов изучава основно латински и гръцки език, чете в оригинал съчиненията на старите гръцки и римски мислители, сам написва твърде голям курс по риторика и прави първите си стихотворни опити.
В края на 1735 год. идва заповед на Сената в Петербург да се изпратят десетина от най-будните младежи на Спаските училища да продължат обучението си в Петербургската академия. Между избраниците е и Ломоносов. Там се изучава математика, риторика, история, география, латински и немски език и танци.
По същото време Академията организира голяма експедиция за изучаване на Сибир, за която е необходим химик, запознат и с минното дело. Тъй като такъв човек в Академията няма, ръководството решава да изпрати за подготовка в
Германия трима студенти, между които е и Ломоносов.
Марбургският университет, в който постъпват тримата младежи, е един от най-старите в
Германия и първият основан без помощта на папата, поради което, се ползва с по-голяма свобода.
През юни 1741 г. Ломоносов се завръща в родината. Той постъпва в Петербургската академия на науките първоначално като специалист, а от 1.1.1742 г. е назначен за асистент по физика. Още първите години Ломоносов повежда борба срещу чуждото влияние в академията , за което е изключен от състава й и дори престоява шест месеца в затвора. Разбирайки, че за да прокара своите идеи, трябва първо да се стабилизира, Ломоносов подава молба за присъждане на професорско звание и през юли 1745 г. е избран за професор по химия.
През първия период на своята дейност Ломоносов провежда предимно физически изследвания—до 1748 г., когато успява да издействува създаването на химическа лаборатория и поставя основите на руската химия. Като учен-енциклопедист до края на живота си работи в най-различни области на науката: развива корпускулярната теория, дефинира закона за запазване на веществото и движението; отхвърля теорията за топлорода и обяснява топлината чрез движението на корпускулите; разглеждайки химията в неразривна връзка с физиката и математиката, поставя основите на физикохимията като наука; провежда редица изследвания в областта на електричеството, метеорологията, геологията, минното дело, металургията, географията и историята; разработва конструкцията на оптични уреди, инструменти и редица въпроси из областта на теоретичната оптика; открива наличието на атмосфера на Венера.
В областта на литературата и изкуството Ломоносов има заслуги за чистотата на руския език и звучността на стиха, разглежда редица стилистични и граматични въпроси за преобразуване на руския език, въвежда нови понятия и думи.
Умира на 15.IV. 1765г. самотен, но непримирен, все още с много идеи за бъдещето на руската литература и Академията.
Автор: Албена Иванова