Двамата братя Орвил и Уилбър Райт са американски велосипедни механици , които на 17 декември 1903 г. извършват първия в историята на човечеството контролиран полет с моторен летателен апарат по-тежък от въздуха.
И двамата братя имат влечение към механиката и проявяват интерес към летенето. В 1892 г. отварят работилница , в която продават, поправят и произвеждат велосипеди. Това им осигурява средства, за да се отдадат на най-голямото си влечение — изследвания в областта на въздухоплаването. Те жадно четат книги, писани от други автори на тази тема. Започват сами да работят върху проблема с летенето. През декември 1903 г. след четиригодишен труд усилията им се увенчават с успех.
Още през 1899 г. започват опити с хвърчила и безмоторни самолети. Следващата година вече са готови с безмоторен самолет в пълен мащаб (с други думи, достатъчно голям да носи човек). Опитът не е от най-сполучливите. През 1901 г. построяват и изпробват втори, а в 1902 г. и трети. Последният има няколко много съществени нововъведения. (Някои от най-важните им патенти, които получават през 1903 г., се отнасят тъкмо за него, а не за първия им самолет.) С третия безмоторник те извършват повече от хиляда успешни полета. Преди да конструират летателен апарат с двигател, братя Райт вече са най-добрите и най-опитните в света пилоти на безмоторни самолети.
Те правилно осъзнават, че най-големият проблем е как да овладеят самолета, когато той вече е във въздуха. Ето защо отделят много време, за да го направят по-стабилен и да поддържат управлението му по време на полет. Те успяват да измислят трипосочно управление на самолета си и така му осигуряват пълна маневреност.
Първият полет е извършен на 17 декември 1903 г. Този ден всеки от братята извършва по два полета. Полетът на Орвил продължава 12 секунди и има дължина 36 метра. Последният, четвърти полет трае 59 секунди, в които Уилбър прелита 255,60 метра. Конструирането на самолета, който братята кръщават „Флайър I“ , излиза по-малко от хиляда долара.
В продължение на две години след успешните полети братя Райт усъвършенстват конструкцията на аероплана , като с него извършват около 200 полета. По-късно те построяват втори и трети самолет, като непрекъснато променят двигателите им и по този начин подобряват летежа им.
На 22 май 1906 г. братя Райт получават Патент за своето изобретение.
Уилбър Райт откарва един от самолетите във Франция, където изпълнява цял ред публични демонстрации, и организира компания, която да се занимае с пласмента на изобретението им. В това време Орвил прави подобни публични демонстрации в Съединените щати. За жалост, на 17 септември 1908 г. самолетът, който той пилотира, се разбива. Това е единствената тежка злополука, която единият от двамата претърпява. Убит е случаен минувач, а Орвил се отървава само с две счупени ребра и крак. Успешните му полети обаче вече са убедили правителството на САЩ да подпише договор за доставката на самолети за Министерството на войната и в 1909 г. във федералния бюджет са отделени 30 000 долара за военна авиация. През 1909 г. двамата братя създават компанията „Райт“, която се занимава с производство на летателни апарати и обучение на пилоти.
Известно време между братя Райт и други претенденти за откритието се водят тежки съдебни спорове около патента, но в 1914 г. съдилищата се произнасят в полза на братята. През този период обаче Уилбър се заразява от тифна треска и умира през 1912 г. на четирийсет и пет години. Орвил доживява до 1948 г. И двамата остават ергени до края на дните си.
Братя Райт са едни от най-значимите личности на 20-ти , допринесли изключително много за развитието на авиацията.