Зоология - Протисти
Зоологията е наука за животните . Изучава форми и строеж, сложните процеси и взаимотнишенията на животните помежду им и с природата, развитието им и т.н. Зоологията се разделя на цитология (изучава физиологията,анатомията и биохимията на клетка
2009-10-15 10:51:48
Зоологията е наука за животните . Изучава форми и строеж, сложните процеси и взаимотнишенията на животните помежду им и с природата, развитието им и т.н. Зоологията се разделя на цитология (изучава физиологията,анатомията и биохимията на клетката),хистология (изучава биологичните системи на ниво тъкан), морфология и физиология на животните и екология взаимотношенията на организмите с околната среда.
За да може по-лесно и по-подробно да се изучават организмите ,те се систематизират
- Систематика- класификация на организмите, описва естествените връзки между различните видове организми и ги класифицира по единен начин (въз основа на общи белези –биологически,физиологически,биохимически и др.)/ дели се на естествена (родове,семейства, базира се на родството между орг.) и изкуствена- не е на базата на родство между животните.
- Таксономия- учение по което се класифицират растенията и животните
Нисш таксон е видът. Тип,клас,разред, семейство, род са висши таксони и се използват за по лесно разделяне на животните. Водът е специфична категория, останалите са измислени за удобство.
По Международния Кодекс на Зоологическата Номеклатура и Международния Кодекс на Ботаническата Номеклатура се определят названията на организмите. Видовете се означават на латински с две имена. Първото име означава рода, от който е живият организъм ,а второто име е епитет (видово име на организма)- пример Мusca Domestica (домашна муха,род Муска). На латиснки империя се назовава: superregnum; царство- regnum; тип, отдел- phylum, division; клас- classis; разред- ordo; семейство- familia; род- genus; вид-species.
Животинският свят е царство Animalia. Има две големи подцарства. Едното е подцарството на едноклетъчните (Protozoa), а другото е подцарството на многоклетъчните ( Metazoa) организми.
Protozoa ( едноклетъчни)
Това са организми на клетъчно ниво. Едноклетъчните (Protozoa) са 7 типа. Най-често срещаните 3 типа от тях са: Sarcomastigophora (амеба- движение с псевдоподи; камшичести-движение с камшиче); Sporozoa (спорови); Cilliophora (ресничести)- cilli-ресни, phorea-нося.
Едноклетъчните организми, които съществуват в момента в нашо време са 31 000 вида, а тези, които са измрели през периодите са 34 000 вида. 1/3 от съвременните видове са паразити. Размерите на Protozoa варират между 5 микрометра и 250 микрометра (средно). Има протозои и с по-малки размери , приметно о,4 микрометра (паразитни форми), но също така има и с огромни размери (18мм, 30см).
Антони ван Льовенхук е учен естественик, който за първи път описва Protozoa и бактерии. Също така през 1677год. Потвърждава наличието на сперматозоидите в спермата открити от Луис Домоникус Хам. Той изобретява микроскоп увеличаващ почти 10 пъти. Този микроскоп преставлява една леща.
Важна особеност на едноклетъчните организми е,че във функционално отношение представляват организъм, а в структурно остават клетки, които морфологично съответстват на клетката на многоклетъчния организъм. Те са много по сложни във функционално отношение (Protozoa).
Физиологичние функции при многоклетъчните организми са характерни за органите им, а при протистите за органелите намиращи се в клетката. Клетките на Protozoa са най-сложни от всички други. Те са примитивни ,но много сложни.
Характеристики на Protozоa:
1. Протистите са едноклетъчни еукариоти и клетката им съдържа 2 компонента: цитоплазма и ядро. По-рядко се срещат и колониални форми.
2. Цитоплазмата има сложна ултраморфологична структура, но се дели на 2 слоя-ектоплазма (външен) и ендоплазма (вътрешен).В ендоплазмата се намират органелите.
3. Протистите могат да са едноядрени или многоядрени. Многоядрените имат еднакви ядра или при ресничеститие има микро и макро нуклеос.
4. Движат се със специални органели- псевдоподи (амеба), камшичета (камшичести) и реснички.
5. За разлика от соматичните (телесни) клетки на многоклетъчните организми Protozoa имат жизнен цикъл изразяващ се в редуването на строго определени стадии. Жизненият жикъл е отрязък между 2 еднозначни стадия от съществуването на едноклетъчното. (съществена разлика от многоклетъчните).
6. Размножаване- просто делене на две. Едноклетъчните са потенциално безсмъртни организми. Размножават се и чрез пъпкуване, конюгация ( полов процес, при който временно се сливат на два индивида едноклетъчните и обменят части от ядреният си апарат), копулация (сливане на две полови клетки).
7. При неблагоприятни условия или в отделни фази от жизнения си цикъл, протистите могат да се инцитират, тоест , когато условията са лоши , клетката намалява количеството на водата съдържаща се в нея. Цитоплазмата се сгъстява, клетката се обвива с още обвивки и така преживява много дълъг период от време ,ако е необходимо. (съществена разлика от многоклетъчните организми).
Автор: Албена Иванова