Всичко за Ран Босилек
Когато през 1928 година построява малката къща на улица "Цар Иван Асен II " в София, Генчо Негенцов вече е известен като Ран Босилек.
Завършил е Априловската гимназия в родното си Габрово, славянска филология и право в С
2009-10-13 08:49:23
Когато през 1928 година построява малката къща на улица "Цар Иван Асен II " в
София, Генчо Негенцов вече е известен като Ран Босилек.
Завършил е Априловската гимназия в родното си
Габрово, славянска филология и право в Софийския университет и е защитил докторат по право в
Брюксел. Разделил се и с учителстването, и с професията на адвокат, и открил в себе си рядката дарба на лирик и прозаик, а обичта към децата го кара да им посвети голяма част от талантливото си творчество.
Писателят редактира ред детски издания. Сред по-известните са "Светулка", "Врабче", и разбира се, "Детска радост" на издателство "Хемус". Посветилият душата си на литературата творец не се колебае и ипотекира къщата си срещу сума, която дарява на закъсалото издателство. Така че след смъртта му през 1958 година семейството му наследява ипотека.
Музей на писателя никога не е имало. Една съвсем къса уличка в
Лозенец носи неговото име. А навремето, очевидно заради всеобщата обич на Ран Босилек към децата, с неговото име е назован и домът за деца, лишени от родителски грижи. Интернатът носи името "Ран Босилек" от 1964 до 2000 г., след което е преименуван на "П.Р.Славейков". Официално разяснение за промяната на името никой не е счел за необходимо да даде на наследниците на Ран Босилек.
Докато социалното заведение носи името на дядо й, известната говорителка на ЦИК и адвокатка Ралица Негенцова - внучка на писателя, всяка година прави дарения за децата от интерната. Периодът, който си е определила за благотворителност е между 26-ти септември и 8-ми октомври - първата е рождената дата /1886 г./, а втората - на смъртта на Ран Босилек. Госпожа Негенцова не се е отказала от тази своя традиция, на която никога не е давала обществена гласност. Тя и сега от джоба си запълва дупки, но в други детски градини и училища.
Ран Босилек обичал да си прави импровизирани анкети: случайно срещнати хора на улицата питал дали знаят кой е написал "Облаче ле, бяло". Когато му отговорели, че това е народна песен, бил доволен и казвал, че по-голямо признание не може да има, разказва внучка му. Но това не значи, че творчеството на известния български писател може да бъде пренебрегвано.
Я кажи ми облаче ле
бяло
от где идеш де си ми
летяло?
не видя ли бащини ми
двори
и не чу ли майка
да говори?
Що ли прави мойто
чедо мило,
с чужди хора, чужди
хляб делило?
ти кажи й облаче ле бяло,
че жив и здрав тук
си ме видяло.
И носи й от мен
много здраве.
Много мина, мъничко
остана,
наближава в село
да се върна,
да се върна майка
да прегърна.
Тези нежни стихове Генчо Негенцов пише, когато като студент в
Брюксел е обзет от носталгия по родината. Силви Вартан ги изпя на големия си концерт в
София през 1990 г. и оттогава песента стана известна като химн на българските емигранти.
Песента доста често се обявява за стара градска песен. От едноименния албум на Дони и Момчил разбираме , че текстът е на
Лиман Франк Баум-Ран Босилек.
Лиман Франк Баум е автор на детския роман "Вълшебникът от Оз"... Доживяхме да чуем и че "Облаче ле бяло" е македонска песен - тази грешка, уви, е факт в диск, който в момента е на пазара.
Ран Босилек навярно би бил доволен, че издателство "Посоки" обявява неговата "Дядо вади ряпа" за народна приказка. За такива обикновено минават и написаните от твореца "Косе Босе", "Патиланци", "Жива вода", "Неродена мом"... А дали би се забавлявал да прочете, че "
Бяла спретната къщурка" е от ...
Уинстън Чърчил! Това става ясно от едноименното издание на "Парнас" и по-точно от рекламата за него в интернетския book.store.bg. Естествено става дума за известното стихотворение "Родна стряха":
"
Бяла, спретната
къщурка,
две липи отпред.
Тука майчина милувка
сетих най-напред.
Тука под липите стари
не веднъж играх;
тука с весели другари
скачах и се смях....
Къщичке на дните
златни, кът свиден и мил!
И за царските палати
не бих те сменил!
На Ран Босилек също е
"Родна реч, омайна,
сладка, що звучи навред
край мен; реч на мама
и на татка,
реч, що мълвим
всеки ден..."
- нищо, че някои смятат за автор Вазов...
Автор: Албена Иванова