Живеем във века на електричеството. Електрически уреди  употребяваме постоянно. Може да се каже, че никое друго техническо постижение не е проникнало така дълбоко и всеобхватно в съвременния свят, както електричеството. Много учени са дали свой принос за опознаването и овладяването на електричеството: Шарл-Огюст де Кулон, Алесандро Волта, Ханс Кристиян Орстед и  Андре-Мари Ампер са най-известните. Но над всички тях се възвисяват  двамата британски учени  Майкъл Фарадей и Джеймс Кларк Максуел.

Майкъл Фарадей е роден  през 1791 г. в Нюингтън , Англия. Четиринайсетгодишен чиракува при книжар и използва тази възможност, за да чете усилено. На двайсет години посещава сказки на  именития учен сър Хъмфри Дейви и успява да получи работа като негов помощник. След няколко години Фарадей вече  прави самостоятелни открития и макар, че няма добра подготовка по математика, като физик експериментатор е ненадминат.

Първото му значително откритие е през 1821 г. - той успява да създаде устройство, чийто проводник се върти непрекъснато при наличието на  близък магнит, стига по проводника да тече електричски ток.  Фактически, Фарадей изобретява първия електромотор, първото устройство, в което електрическият ток се използва, за да движи едно тяло.

Това е страхотен успех, но практическата  полза от изобретението е  ограничена, тъй като няма друг начин за произвеждане на електрически ток освен с тогавашните първобитни химически батерии.

През 1831 г. Фарадей открива, че ако през халка от жица се прокара магнит, в халката тече електричски ток, докато магнитът се движи.  Този ефект се нарича електромагнитна индукця и откритието и закона, на който тя се подчиняа, се смята за най-голямото  отделно постижение на Фардаей.

Този успех е монументален по две причини. Първо, законът има принципно значение за теоретичното разбиране на електромагнетизма. И второ, елекромагнитната индукция може да се използва за продължително произвеждане на електричеси ток, което Фарадей   демонстра, като създава  първото  динамо. Съвремените генератори, които доставят ток на нашите градове и заводи, са далеч  по-усъвършенствани от фарадеевия, но всички те се опират на същия принцип - електромагнитната индукция.

Фарадей има заслуги и в областта на химията. Намерил е начин за втечняване на газове и е открил различни химически съединения, в това число и бензола.. Голямо значение има работата му в сферата на електрохимията.  Той извежда два закона  за електролизата, които също носят неговото име и полагат основите на електрохимията.

Фарадей е бил много умен и се е ползвал с голяма популярност като лектор по научни въпроси. Отличавал се е със скомност и е бил напълно безразличен  към славата, парите и почестите. Отказва да приеме каквото  и да е звание и отклонява предложението да стане председател на Британското  кралско  научно дружество.

Има дълъг и щастлив брак, но остава бездетен.  Умира през 1867.
Автор: Албена Иванова