Антонин Дворжак - изключително продуктивен чешки композитор
Чешкият композитор Антонин Дворжак е автор на многобройни камерни и симфонични творби, опери и др. Той е един от най-изтъкнатите симфоници от края на 19-ти век.
Дворжак е роден на 8 септември 1841 година, в  
2011-09-08 15:20:48
Чешкият композитор Антонин Дворжак е автор на многобройни камерни и симфонични творби, опери и др. Той е един от най-изтъкнатите симфоници от края на 19-ти век.
Дворжак е роден на 8 септември 1841 година, в семейството на селски касапин и месар. Бащата, Франц Дворжак, обаче притежава самороден музикален талант и свири добре на цигулка и цитра. Освен от баща си, първите си музикални уроци Дворжак получава от местния учител, който го учи да свири на цигулка. Младият Антонин не наследява бащиния си занаят и 16-годишен заминава в Прага, където започва да се препитава като инструменталист в градските музикални състави, а в периода 1857–1858 година учи в Пражката органова школа, където започва да съчинява собствени композиции.
Междувременно Антонин получава щатно място като виолист в Чешкия национален театър, чиито оркестър се ръководи от знаменития Бедржих Сметана. През 60-те и 70-те години на XIX век Дворжак вече е автор на многобройни инструментални, вокални, камерни и симфонични творби. През 1875 година, благодарение на съдействието на Йоханес Брамс той получава държавна стипендия и отново благодарение на Брамс успява да издаде във Виена своите съчинения.
През 80-те години на XIX век Дворжак дирижира творбите си в Англия, Русия и Германия. Връх в музикалната кариера на Дворжак е престоят му в САЩ, където той композира едни от най-значителните си творби, сред които прочутата симфония „Из Новия свят“. През 1882 година той е назначен за ректор на Нюйоркската консерватория. През 1901 година Дворжак се завръща в Прага, където прекарва остатъка от живота си като ръководител на Пражката консерватория.
В ранните творби на Дворжак е силно забележимо влиянието на композиторите романтици като Шуман, Лист и Шуберт, но още при тях младият композитор обръща силно внимание на самобитния чешки фолклор, тенденция, която става още по-силна при произведенията от 70-те и 80-те години на XIX век в първия цикъл „Славянски танци“, няколко опери, увертюрата ‘Моята родина’ , „Моравските дуети“ и др.
Освен от чешкия фолклор, Дворжак силно се интересува и от песенното творчество на другите славянски народи.
В Америка Дворжак е изключително продуктивен. Там създава многобройни клавирни и камерни творби. Впечатлен от динамичното развитие на живота в САЩ, композиторът създава най-внушителната си симфония — № 9 (според старата номерация №5) „Из Новия свят“, където прави уникален синтез между богатството на славянския фолклор и модерните космополитни симфонични традиции.
Дворжак умира на 1 май 1904 година в Прага.
От 1963 година, в рамките на годишния международен музикален фестивал „Пражка пролет“ се провежда конкурс за виолончелисти на името на Дворжак. Автор: Тони