Израелската биохимичка Ада  Йонат  е родена в Йерусалим на 22 юни 1939 година.

Завършва  Еврейския университет в родния си град през 1964 г. и придобива званието доктор на науките по рентгенова кристалография във Вайцмановия научен институт.


Йонат основава просъществувалата в продължение на едно десетилетие единствена лаборатория по кристалография на протеините в Израел. Между 1979 и 1984 г. заедно с Хайнц-Гюнтер Витман е ръководител на група за научни изследвания в областта на молекулярната генетика към института ”Макс Планк” в Берлин. През този период Ада е гостуващ професор в Чикагския университет. След 1986 г., паралелно с дейността си във Вайцмановия институт, оглавява изследователско звено към института ”Макс Планк” в Хамбург.


Йонат фокусира изследванията си върху механизмите в основата на протеиновия биосинтез. Тя е първият учен, наблюдавал и разшифровал вътрешната архитектура на голяма рибозомна подсистема. След това откритие Томас Щайц и Фенкатраман Рамакришнан се присъединяват към нейните експерименти. Тримата получават заедно Нобелова награда през 2009 г. за изследванията на структурата и функциите на рибозомата. Йонат е първата жена от Близкия изток, удостоена с Нобелова награда в тази научна област.

Тримата лауреати създават триизмерни модели, показващи как различните антибиотици се свързват с рибозомата. Понастоящем тези модели се използват от учените при разработката на нови антибиотици.

Йонат е удостоена с редица награди и отличия, между които наградата ”Волф” за химия, наградата ”Л"Ореал” за жени в науката на ЮНЕСКО и наградата за химия на Израел.

Понастоящем Ада Йонат е директор на Центъра за биомолекулярни изследвания ”Хелън и Милтън А. Кимелман” към Вайцмановия научен институт.

Автор: Тони