Херман Емил Фишер с Нобелова награда за химия през 1902 година

   Немският химик-органик Херман Емил Фишер е роден в Ойскрхен, малко градче близо до Кьолн. Преди да постъпи в държавното училище във Вецлар и гимназията в Бон, в продължение на три години учи с частни преподаватели. През пролетт

2011-03-01 15:56:59
Херман Емил Фишер  с Нобелова награда за химия през 1902 година

   Немският химик-органик Херман Емил Фишер е роден в Ойскрхен, малко градче близо до Кьолн. Преди да постъпи в държавното училище във Вецлар и гимназията в Бон, в продължение на три години учи с частни преподаватели. През пролетта на 1869 г. завършва с отличие бонската гимназия.


През 1871 г.  отива да учи в Бонския университет. Там той посещава лекциите на известния химик Фридрих Август Кекуле, физика Август Кунт и минералога Паул Грот. През 1872 г. отива в Страсбургския университе. Там Фишер потъва в химически изследвания и бива забелязан след откриването на фенилхидразина, вещество, което ще използва по-късно за класификацията и изследването на захарите. След като получава докторска степен през 1874 г., заема длъжността преподавател в Страсбургския университет.


   Когато на следващата година неговият преподавяател Байер получава длъжност в Мюнхенския университет, Фишер дава съгласието си да му стане асистент. Финансово независим и освободен от административни и педагогически задължения, той успява да концентрира цялото си внимание върху лабораторните изследвания. В сътрудничество с братовчед си Ото Фишер,  използва фенилхидразина за изучаването на веществата, използвани в производството на органични оцветители, получавани от въглища. До изследванията на Фишер химическата структура на тези вещества не била известна.


   През 1878 г. Фишер става приват-доцент в Мюнхенския университет, а през 1897 г. - адюнкт-професор по аналитична химия. Три години по-късно напуска Мюнхен и става професор по химия в Ерлагенския университет. Там изследва съединения като кофеина, теобромина (алкалоид) и компонентите на екскрементите на животните, по-специално пикочната киселина и гуанина, за който открива, че се получава от безцветно кристално вещество, което нарича пурин.


Пикочната киселина е открита значително по-рано (през 1776 г.) от Карл Вилхелм Шееле, а през 1820 г. Фридлиб Фердинанд Рунге изолира кофеина. Но Фишер доказва, че тези съединения имат подобна структура и могат да се синтезират едно от друго. Като продължава да работи над тази тема чак до 1899 г., Фишер синтезира голям брой производни от пуриновия ред, включително и самия пурин.


   След като заема през 1885 г. поста на професор по химия във Вюрцбургския университет, Фишер продължава да изследва пуриновите производни. Той се интересува и от проблемите на стереохимията (пространственото разположение на атомите) на молекулите на захарите. Като използва принципа за асиметрията на атомите на въглерода, Фишер предсказва всичките възможни трансформации на атомните структури за съединенията от вида на захарите; до 1890 г. успява да синтезира лабораторно манозата, фруктозата и глюкозата.


   През 1892 г. Фишер става директор на Химическия институт на Берлинския университет и заема този пост до смъртта си. Като разширява областта на изследванията си от захарите до ферментите, той открива, че ферментите реагират само с вещества, с които имат химическо родство. Изследвайки белтъчините, установява броя на аминокиселините, от които се състоят повечето белтъчини, а също и взаимната връзка между различните аминокиселини. Впоследствие синтезира пептиди (комбинации от аминокиселини) и класифицира повече от четиридесет типа белтъчини, основавайки се на количеството и типа аминокиселини, образували се при хидролиза (химически процес на разрушаване, включващ разкъсване на химическите връзки и присъединяване на елементи на водата).


   През 1988 г. Фишер се жени за Агнеса Герлах, дъщеря на професор по анатомия от Ерлангенския университет, от която има трима сина. Най-големият от тях, Херман, става професор по биохимия в Калифорнийския университет в Бъркли. Съпругата на Фишер умира седем години след брака им.


През 1902 година Фишер получава Нобелова награда за химия за изследванията си, свързани със синтеза на веществата със захарни и пуринови групи.


След дълги контакти в лабораторията с фенилхидразина той получава хронична екзема и стомашно-чревни нарушения, което довежда  до смъртта му през 1919 година. 

Автор: Тони

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия