ТИПОВЕ МАЗНИНИ
В оптимални количества мазнините са необходими за всички клетки на организма. Но прекалената им употреба способства за развитието на рак, заболяване на коронарните съдове, затлъстяване, диабети др. Хранителната стойност на отделните видове мазнини е свързано с особеностите на химичния им състав и на техните физико--химични свойства, които проявяват.
КОИ МАЗНИНИ СА “ЛОШИ” И КОИ “ДОБРИ”?
Основна съставка на мазнината е мастната киселина съединена с глицерина. Имаме свързване на въглеродни с водородни атоми, като един въглероден се свързва с два водородни.
Наситени мазнини
Мастните киселини, в които всеки атом въглерод е съединен с два атома водород /т-е всички въглеродни атоми са непълно свързани с водородни атоми/ се казват наситени.
Например:
Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н
І І І І І І І І І І І І І І
НООС-С -С -С -С-С-С- С- С -С-С -С -С -С -С -Н
І І І І І І І І І І І І І І
Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н
Такива мазнини са високо съдържание на наситени мастни киселини имат твърдо състояние при стайна температура. Животинските продукти, в това число и месото, съдържат голямо количество наситени мазнини. Месото от птиците съдържа по-малко наситени мазнини от месото на четериногите животни. ОТ растителните продукти единствен източник на наситени мастни киселини е палмовото и кокосовото масло. Тези наситени мастни киселини се причина за повишаване на нивото на холестирола в кръвта, като водят до сърдечносъдови заболявания.
Мононенаситени мазнини
Ако в молекулата на мастната киселина съществува двойна връзка между два въглеродни атома, то те се наричат мононенаситени
Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н
І І І І І І І І І І І І
НООС-С -С -С -С-С-С=С- С -С-С -С -С -С -С -Н
І І І І І І І І І І І І
Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н
Такива мазнини при стайна температура се намират в течно състояние. Маслиновото масло е такова масло. Някой изследователи смятат, че това масло намалява стойностите на холестерола в кръвта и предотвратява развитието на рака. Библията казва, че маслиновото олио е Божи дар.
Полиненаситени мазнини
Ако в молекулата на мастната киселина има повече от една двойна връзка между въглеродни атоми, то тези мазнини се наричат полиненаситени.
Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н
І І І І І І І І І І
НООС-С -С -С -С-С-С=С- С -С-С=С -С -С -С -Н
І І І І І І І І І І
Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н
Такива мазнини в стайна температура са в течно състояние. Основно те се намират в няколко вида риби и в растителните продукти. Учените установяват, че такива мазнини снижават нивото на холестирола в кръвта-.
Хранителната ценност на продуктите се определя от количественото и качественото съотношение на съдържащите се в тях от тези три вида мазнини. Трябва да се избягва употребата на храни, съдържащи голямо количество наситени мазнини.
Източници
Наситени мазнини: палмово масло, кокосово масло, всички животински мазнини, беконът, червеното месо, твърдото сирене, сладоледът, яйчният жълтък, кожата на домашните птици, маргаринът.
Мононенаситени мазнини: Домашните птици, маслините, някои видове ръби.
Полиненаситени мазнини: соята, орехи, някои видове риби. Зърнените храни, плодовете и зеленчуците съдържат съвсем малко такива мазнини и това количество може да се пренебрегни. Тези хранителни продукти оказват защитно действие на организма.
Растителните мазнини са много по-полезни от животинските!
Храната е строителен материал за нашето тяло. Растителната храна съдържа първичните химически вещества от които по-късно се синтезират моно- и полиненаситените мазнини. Употребявайки в храната животински продукти ние в действителност ядем вече преработена растителна храна, ненаситените мазнини, които в животните се превръщат в наситени.
Растителната храна не съдържа холестерол, за разлика от животинската. Заедно с това в животинските мазнини може да се намерят отровни вещества попаднали в организма на животното с храната или водата. Също вируси и бактерии, които могат да попаднат в човека.
Растителните мазнини са основно ненаситени, течни мазнини, за разлика от твърдите наситени животински мазнини. Полиненаситените мазнини способстват за съхраняването на еластичността и пропускливостта на клетъчната мембрана на повече от 100-те трилиона клетки в организма. По този начин те предпазват организма и водят до нормалната работа на клетките, особено на клетките на главния мозък, сърцето и кръвоносните съдове, на които трябва голямо количество кислород.
Химичния анализ на основните животински мазнини, съдържащи се в свинското, говеждото и пилешкото меса, показват, че те оказват пагубно влияние върху клетката.
Не е ли интересно, че нашият Бог даде на Адам и Ева растителната храна? Първите хора са били съвършени и Бог им даде най-добата храна, за да им помогне да запазят здравето си. Грехът оказа пагубно влияние на човечеството, но физиологията на човешкото тяло не се е изменила.Растителната храна и сега си остава най-добрата за човека.
ФУНКЦИЯ НА МАЗНИНИТЕ :
Мазнините са необходим структурен и функционален компонент на всека клетка на нашето тяло.
Функции:
1) Те са енергиен запас на организма. При изгарянето на мазнините се отделя два пъти повече енергия от енергията отделена при изгарянето на въглехидратите.
2) Защитават тялото то студ /топлоизолация/.
3) Защитават някои вътрешни органи, които са обвити в мазнини /бъбреците/.
4) Участват в образуването на мастно разтворимите витамини - А, Д, Е и К.
5) Структурна съставка на клетъчната мембрана.
6) Изпълняват транстортна функция /пренасят молекули/.
7) Придават на храната вкус, аромат и ситост. Това е една от причините, хората да обичат мазната храна и често да преяждат с нея.
От какви източници хората най-често получават мазнини?
60% от животинските продукти - месо, мазнина, яйца и млечни продукти /мляко, сирене/.
35% се добавят в храната при приготвянето й - при варене, пържене, печене, задушаване и при непосредствена употреба /хляб с масло, салати/
5% - с растителните храни - боб, зърнени храни, орехи, плодове и зеленчуци.
Организмът синтезира мазнини от излишъкът на въглехидрати, алкохола и други.
Потребността на мазнини зависи от :
-- възрастта и пола
-- от физическата активност
-- строежа на тялото
-- метаболизма
Дневна норма за употреба на мазнини:
Нормата е :Не повече от 20% от дневните калории трябва да постъпват от мазнините.
* храни, които съдържат малко мазнини. Те способстват за добро здраве. Тези продукти снижават риска от онкологични, сърдечно-съдови заболявания и диабет. Те или въобще не съдържат наситени мазнини или много малко. Положително е използването на мазнини от такива продукти.
Как да намалим употребата на мазнини?
1) Отделяйте мазнината и кожата / ако се отнася за птиче месо/. Не използвайте животинска мазнина за приготвяне на храна.
2) Намалете порциите на храната, съдържаща голямо количество мазнина. Опитайте се да ги изключите от менюто си.
3) Вместо пържене, използвайте друг вид топва обработка - варене /във вода или на пара/, запичане и др.
4) Не използвайте голямо количество масло в процеса на приготвяне на храната, салатата или сандвичите.
5) Преди да използвате месния бульон за приготвяне на супа или сос трябва да го охладите и да махнете повърхностните мазнини.
6) В съответствие на сезона приготвяйте продуктите с ниско съдържание на мазнини, за да ги използвате такива през цялата година.
ХОЛЕСТЕРИН
Това е маслоподобно вещество, което се образува в организма на всички животни, също и в човека. Организма си го изработва в необходимите количества за жизнената дейност на някои хормони, укрепва стените на клетките, участва в образуването на витамин Д, и затова не е необходимо внасянето му отвън с храната. Нивото на холестерол в кръвта се повишава с храна съдържаща голяма количество мазнини. Нужно е измерването му в кръвта и следенето на нивото му при профилактика на сърдечно съдовите заболявания - инсулт, инфаркт и др. Идеалната стойност на холестирола не трябва да превишава 160мg% (4,16ммол/л).
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА АТЕРОСКЛЕРОЗАТА?
Това е постепенно отлагане на холестерол и мазнини по стените на кръвоносните съдове. Тези отлагания способстват за загубата на еластичността, намалява на пространството в артериалните съдове. При блокиране на артериите се прекратява достъпът на хранителни вещества и кислород до клетките на сърцето или мозъка. В следствие на това се достига до инфаркт на миокарда, инсулт и смърт. Нивото на холестерин може да бъде снижена и артериите могат да бъдат изчистени от плаките!
Правила:
1. Променете навиците си на хранене. Животински продукти като - мляко, месо, яйца - съдържат холестерин. Растителната храна е идеална за организма, защото не съдържа холестерин.
2. Въведете в менюто си повече растителна храна с високо съдържание на целулоза. Тя предотвратява натрупването на холестерин.
3. По-рядко използвайте мазни храни. Намалете или изключете от употреба маслата, сметаната, сиренето и месото.
4. Пазете идеално тегло. Прекомерното количество мазнини в организма стимулират изработката на холестерина.
5. Контролирайте стреса чрез вяра в Бога, пълноценен отдих и здравословни навици.
6. Ежедневно изпълнявайте физически упражнения. Те снижават нивото на холестерина.
7. Не пушете. Това повишава риска от атеросклероза.
Продуктите съдържащи холестерин трябва да се употребяват не повече от 250гр/ден.
Продуктите, несъдържащи холестерин са идеални за употреба!
Доброто здраве зависи от доброто кръвообръщение.
В началото на творението храната на хората не е съдържала холестерин. В нея не е имало животински продукти, имало е малко мазнини и много растителни влакнени за защита. Библията е най-добрият съветник за добро здраве.
След потопа на Ной било позволено да яде месо от чести животни, защото липсвала растителност. На Мойсей също Бог даде строги указани за употребата на месо в храната-Битие 9:4, Левит11глава. В Библията пише, че месото, което е позволено да се яде трябва да бъде без мазнина и кръв по него. Тези принципи важат и за нас днес.
Бог ни предлага правото на избор. Чисти и нечисти меса.
Казват, че 90% от нас, които избягват този или онзи начин на живот, избират всъщност как да живеят и умират. Много хора обвиняват Бога за своето здраве, но на практика тяхното здраве е резултата от техния собствен избор.
Автор: Александър Ненов