Английският химик сър Хъмфри Дейви  е известен  благодарение на  работата си върху до  физиологичното  действие на някои газове, включително райския газ.

През 1801 година Дейви става професор в Кралската институция на Великобритания, както и член на Кралското общество, на което по-късно става председател.

През  1800 година Алесандро Волта  създава  първата електрическа батерия, а Дейви я  използва, за да раздели соли  по начин, известен днес  като електролиза.  С помощта на много последователни батерии, той успява да отдели калий и натрий  от техните хидроокиси през 1807 година, както и калций, стронций, барий и магнезий -   през 1808 година.  

Дейви проучва енергията, която е включена в процеса на разделяне на солите. Днес тези процеси са предмет на  електрохимията.

През 1812 година  ученият  той е посветен в рицарство, изнася прощална лекция пред Кралската институция и се жени за заможна вдовица. След като отива за кратко на почивка в Европа, той се връща и изобретява миньорската лампа (известна още като руднична лампа), която се използва от миньорите.


По-късно неговият лаборант Майкъл Фарадей  подобрява работите на Дейви и в крайна сметка става по-известен  от него.
Автор: Тони