Кръговрат на сярата
Сярата извършва своеобразен кръговрат в биосферата. Това е цикъл, който трае милиони години. Залежите от самородна сяра са редки, но в природата се срещат големи количества от сулфати и сулфиди. Сярата влиза в състава на белтъците. При образуването н
2010-08-25 10:54:26
Сярата извършва своеобразен кръговрат в биосферата. Това е цикъл, който трае милиони години. Залежите от самородна сяра са редки, но в природата се срещат големи количества от сулфати и сулфиди. Сярата влиза в състава на белтъците. При образуването на земната кора металите са се свързали в сулфиди. Под действието на въглеродния диоксид и водата, те се превръщат в карбонати, като се отделя сероводород. При окислението на сероводорода се получава природна сяра. Процесът се благоприятства от т. нар. Тиобактерии (бактерии, които „се хранят” със сяра и тя съставлява 95% от общата им маса). Във вулканичните газове се съдържат серен диоксид и сероводород. Съдържащата се в тях сяра се окислява и в крайна сметка се получава сярна киселина. Тя веднага реагира с природните карбонати, при което се получават сулфати. Една част от образуваните сулфати се отнася от реките в моретата и океаните. При пресъхването им се образуват минералните залежи. Друга част от сулфатите се задържа в почвата. От там ги извличат растенията, като образуват сяросъдържащи белтъчни вещества. Те се усвояват от животните.
При разлагането на белтъците в растителните и животинските организми сярата се отделя като сероводород. Сероводород се отделя и при взаимодействието на метан и други органични вещества с попаднали дълбоко, при земните трусове , сулфати. Този сероводород излиза директно на земната повърхност или се разтваря в подземните води. Затова много лечебни минерални води миришат на сероводород. Отнесената в моретата и океаните сяра се включва в тъканите на морските организми. След смъртта им при тяхното разлагане се отделя сероводород. Той излиза в атмосферата и се окислява до серен диоксид. Серният диоксид образува киселинни дъждове, които връщат сярата в почвата. Така се затваря кръговият път на сярата – от литосферата и хидросферата в атмосферата и отново в литосферата. Атмосферата се замърсява от серен диоксид, отделен от промишлени източници. Киселинните дъждове го внасят в екосистемите.
Автор: Александър Ненов