Катализата е химичен процес, който протича с участието на катализатори. Катализаторите служат за променяне на кинетиката ( скоростта ) на даден процес. Или забавят или ускоряват процеса.

В зависимост от това дали ускоряват или забавят процеса, катализаторите биват положителни, които ускоряват и отрицателни, които още се наричат инхибитори и намаляват скоростта на процеса. Биокатализаторите ускоряват процесите в живите организми.

Катализаторите участват в химичните процеси, но в края на реакцията остават непроменени. Те не предизвикват реакция, която е невъзможна без катализатор. Не изместват химичното равновесие.

Съществуват вещества, който не са катализатори, но помагат или пречат на катализаторите. Промоторите помагат на катализатора, а каталитичните отрови влошават качеството на катализатора.

Съществуват хомогенна, хетерогенна и киселинно – основна катализа. Хомогенна е тази катализа, при която катализаторът и реагентите образуват еднородна среда. Скоростта на реакцията зависи правапропорционално от концентрацията на катализатора. Хетерогенна е тази катализа, при която катализаторът и реагентите образуват хетерогенна система. Скоростта зависи правопропорционално от повърхността на катализата. Киселинно – основната катализа е катализа, при която катализатор може да бъде протон на киселината, хидроксидният йон на сонавния катион.

HCl -> H+ + Cl

NaOH -> Na+ + OH-

Няма универсални катализатори. Съществуват строго специфични (ензими) и групови катализатори.
Автор: Александър Ненов