Редокси процеси
Степен на окисление се нарича зарядът на атома на даден химичен елемент в едно съединение, ако то е изградено от йони. Тя е условна величина на даден химичен елемент и е със знак +, - или 0. Валентността представлява количествена мярка за способностт
2010-07-07 15:40:57
Степен на окисление се нарича зарядът на атома на даден химичен елемент в едно съединение, ако то е изградено от йони. Тя е условна величина на даден химичен елемент и е със знак +, - или 0. Валентността представлява количествена мярка за способността на атомите на един химичен елемент да взаимодействат с определен брой атоми на друг химичен елемент. Реакции, които протичат с промяна в степентта на окисление на атоми или йони по време на преход на електрони от едни атоми или йони към други, се наричат окислително-редукционни реакции. Те се наричат още редокси процеси.
Този елемент, който отдава електрони се нарича редуктор, а този , който приема електрони, се нарича окислител. Редукторът по време на обмяната на електрони се окислява и повишава степента си на окисление. Окислителят по време на обмяната на електрони се редуцира и понижава степента си на окисление. Окислителят и редукторът са свързани помежду си като образуват окислително-редукционна двойка. Тази двойка може да се представи по този начин: Ox/Red. Окислената форма на двойката (Ox) се записва винаги преди редуцираната (Red). Превръщането на окислената форма на редоксидвойката в редуцирана, както и обратният процес, превръщането на редуцираната форма на редоксидвойката в оксилена, се нарича окислително-редукционна полуреакия. Тя е обратима.
Обратимият пренос на електрони между две редоксидвойки, се нарича окислително-редукционна реакция. Редукционни свойства проявяват атомите на химичните елементи с метален химичен характер, също водорода,силиция, фосфора и др. Окислителни свойства проявяват типичните неметели (халогенни елементи, кислород) и др. Йоните или атомите на някои химични елементи могат да бъдат както окислители, така и редуктори в зависимост от степентта на оксиление, в която се намират и от веществото, с което взаимодействат. Окислително редукционните реакции се делят на междумолекулни, вътрешно молекулни, самоокисление-саморедукция (диспропорциониране)
Автор: Албена Иванова