Азот: 78% от въздуха. Осигурява инертната среда на въздуха, но е от голямо значение за съществуването на живота.

Създава се в азотни съединения чрез бактерии и водорасли и така се усвоява, а след това чрез така наречените денитрификанти серазгражда обратно до свободен азот и се връща отново в атмосферата. Една част от азота се усвоява и чрез допълнителното му внасяне с торовете в почвата и след това се освобождава в атмосферата при процесите на гниене, горене на въглища и течни горива, разлагане на органична материя и други.

 

Кислород: основен фактор за съществуването на хора и животни.съдържа се около 1,18.105 тона. Участва в кръговрата на веществата, при дишане на хора и животни, при процисите горене, окисление. Създава се при фотосинтеза на растенията и фотохимични процеси и се освобождава. При намаляване на количеството под нормата се усеща неразположение. При значителното му намаляване се създава опасност за живота на хората и животните. Увеличеното му количество на води до опасност.

 

Инертни газове: аргон, неон, хелий, ксенон, криптон. Не участват в химични взаимодействия и нямат пряко влияние върху живата материя.

 

Други постоянни компоненти: съдържат се в много малки количества и не оказват съществено влияние.

Водород: 0,00095% - не оказва влияние върху живите организми. Образува се в горните слоеве на атмосферата при фотохимично разлагане на водните пари.

 

Метан: 0,00022% образува се при метанова ферментация или анаеробно разлагане на въглеродсъдържащи вещества. Не поддържа дишането. Взривоопасен е.

 

Диазотен оксид: 0,00015%. Няма съществено влияние.

Автор: Александър Ненов