При спектрофотометрите, като при монохроматори, се използва призма или дифракционна решетка. Като източник на светлина за видимия спектър и за част от ултравиолетовия се използва електрическа крушка с волфрамова нишка. За останалата част от ултравиолетовия спектър се използва водородна лампа, а инфрачервената част силициев карбид. При монохроматорите се използват призми, изработени от специално стъкло или кварц или дифракционни решетки, които представляват плоскости, също изработени от специално стъкло или кварц. Разчертани са, като на един сантиметър могат да се разположат 6000 линии. И двата вида монохроматори имат много голяма способност за диференциране на светлинния лъч.
Входящият и изходящият процеп представляват метални пластинки, чрез които вного фино се регулира светлинния лъч на вход и изход. Кюветите са изработени от специално стъкло или кварц. Представляват призматични съдчета. Като регистриращи прибори се използват фотоелементи, фотоклетки, фотоусилватели за видимата и UV области. За инфрачервената се използват термоелементи и термодвойки. Фотоусилвателите са най – точни, защото регистрират и най – малката промяна, усилват я и я предават на микроампер метър.
Видове спектрофотометри.
Едностепенен, частите на който са: източник на светлина, входящ процеп, монохроватор, кювета, изходящ процеп и регистриращ уред.
Двустепенен ,като частите му са малко по – различни: източник на светлина, система от огледала, кювета за стандартния рязтвор, кювета за изследвания разтвор, монохроматор и регистриращ прибор.
Автор: Александър Ненов