Тежките метали са едни от основните замърсители. Главните източници на замърсяване са промишлеността, транспорта, употребата на пестициди и минерални торове в селското стопанство, военната промишленост, прибуро и уредостроенето.

 

Замърсяванията са най-вече около предприятията, магистралите и третираните терени и са полиметални, най-често от Cu, Pb, Zn, Cd, Hg, As и други.

 

Замърсяването на въздуха е под формата на аерозоли и пари, а на водите и почвата под формата на йони и соли. Определянето им става по фотометрични атомноабсорбционни и други методи. В България има стандартизирани такива методи за определяне на Pb, Cu, As, Cd и Zn, за останалите се използват различни методи от наши и чужди автори.

 

Pb ( олово ) – получава се при пържене на сулфидни руди. Замърсява въздуха под формата на аерозоли. Висока степен на замърсяванве на почвата има край магистралите от транспорта. Замърсявания има и от производството на акумулатори, куршуми, сплави (бронз, месинг)  защитни екрани и други. Оловото и съединенията му са силно токсични. Поразяват нервната, кръвоносната и съдовата система. Проникват в организма, като преминават през различни органи и се натрупват в ставите като оловен фосфат.

 

Cu ( мед ) – намира се под формата на оксиди и соли, а също и като аерозоли във въздуха. Той е един от тежките метали, който е необходим за човешкия организъм и се съдържа в него под формата на комплексни съединения. Играе важна роля в кръвообразуването, стимулира разтежа на хемоглобина в кръвта, размножаването на клетките, активността на ферментите, подобрява функцията на някои жлези с вътрешна секреция и други. Предозирането в организма води до заболявания и отравяния. Необходимите количества мед се набавят с храната.

 

Zn ( цинк ) – също е от елементите, които са необходими в малки количества в организма. Съдържа се във вид на мъгла във въздуха и под формата на йони и соли в почвите и водите. Вдишването му като фини частички предизвиква бързо преминаващо заболяване на дихателните пътища. Необходимите количиства се набавят с храната, но може  и принудително като микроелементи. Предозирането е нежелателно.

 

Hg ( живак ) – съдържа се под формата на пари във въздуха, като соли и много рядко като самороден метал в почвите и водите. Среща се около и в рудниците, където се добива и преработва рудата. Необходим е за изработване на прибори в стоматологията и други. Парите му се абсорбират и адсорбират от строителни материали (тъкани, мебели) и с амного опасни. Поразява нервната система. Свободния живак встъпва в съединения с молекулите на белтъците и нарушава функциите им.

 

Cd ( кадмий ) – намира приложение за производство на акумулатори, изолации в атомни централи, военната промишленост, химпром, научнопроизводителна дейност. Среща се под формата на прах, пари, аерозоли, съединения и най-често като оксиди. Всичките му форми са силно токсични, особено оксидите, тъй като при вдишването им не се усещат (нямат мирис, недразнят дихателните пътища, нямат цвят ).

 

As (арсен) – намира приложение в химическата промишленост, военната промишленост и научно-изследователската дейност, медицина. Среща се под формата на прах, пари и съединения. Съдържа се в земните пластове под формата на руда, съпътствана от други метали. Всичките форми на арсена са много токсични при натрупване в костите предизвиква мека костна система.

 

Автор: Маги


Автор: Александър Ненов