Води, замърсени от селското стопанство.

Отпадъчните води от селското стопанство идват по две направления: води, които идват от употребата на препарати за растителна и животинска защита и минерални торове и съответно тяхното производство; води, които идват от животновъдните и птицевъ

2010-06-02 12:54:10
Води, замърсени от селското стопанство.

Отпадъчните води от селското стопанство идват по две направления: води, които идват от употребата на препарати за растителна и животинска защита и минерални торове и съответно тяхното производство; води, които идват от животновъдните и птицевъдните ферми.

 

По първото направление, препаратите и торовете попадат във водите при неправилна употреба и съхранение, кокто и от производствените отпадъчни води. Решението на проблема е в правилната и разумна употреба. Води, които са замърсени с тези вещества трудно се събират и подлагат на очистване. По лесно се решава въпросът с водите, идващи от производствата, които се подлагат на очистване по следната схема: механично, химично и биологично очистване, като биологичното се разделя на аеробно и анаеробно.

 

Някои от замърсителите имат токсично действие. Могат да предизвикат унищожаване на флората и фауната във водоемите. В България в момента има под 2500 тона селскостопански препарати, които са с изтекъл срок на годност и представляват сериозна потенциална опасност. Обезвреждането им може да стане по два начина. Единият е чрез събиране и съхранение в специални блокове ( наричат се още биобоксове или „би-би” кубове ). Те представляват железобетонни контейнери  с вместимост 500 кг., разположени на три реда. Другият вариант за елиминиране на тези препарати е изгарянето им в плазмохимични инсталации, което е значително по скъпо. В момента се водят преговори в с Холандия и Дания за изпращането на по 40 – 50 тона от най – опасните пестициди за унищожаване.

 

Отпадъчните води от животновъдството и птицевъдството са замърсени основно с твърди отпадъци, азот и азотни съединения, които променят БПК (биологично потребен кислород), рН и органолептичните свойства на водата. В тези води се съдържат още разтвори на соли, бактерии, вируси и други. Схемата на очистване включва механично, биологично очистване и обеззаразяване. Обеззаразените води могат до се използват за наторяване.

 

Автор: Маги

Автор: Александър Ненов

КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия