Необратими химични  реакции- изходните вещества взаимодействат и се получава краен продукт,от които  не могат обратно да се получат  изходните вещества. Процесът напълно  се извършва.

Обратими процеси- от изходните вещества се получават продукти ,от които е възможна обратната реакция.

От изходните  вещества никога не могат докрай да се образуват продуктите.

Когато вече в системата са налични продукти, обратната реакция е възможна.

При равновесното състояние нито изходните вещества намаляват ,нито продуктите се увеличават.

Равновесните процеси могат да бъдат характеризирани  с равновесното състояние(термодинамичен начин за характеризиране). Може и  по кинетичен начин (времето,за което се достига равновесието).

-Закон за  действие на масите (ЗОМ).

Веществата взаимодействат помежду си докато се установи определено отношение между тях (и изходните  вещества и продуктите).

-Условие за  материален баланс (УМБ).

Ако в системата  настъпват промени в едно вещество (в различни форми),то количеството им се запазва. Общата концентрация на веществото не се променя.

-Условие за  електронеутралност (УЕ).

Количеството  на положителните и отрицателните  заряди в една система е еднакво. След установяването на равновесие процесите  не спират. Няма промяна в количествата на изходните вещества и продуктите,но правата и обратната реакция протичат непрекъснато.

-Равновесна  константа К°(количествена характеристика на обратимите процеси). Говори се за нея,когато системата е достигнала равновесие.

Числената й стойност е равна на отношението между активността (концентрацията) на продуктите към изходните вещества,повдигнати на степен равна на боря молове,в които те участват. 

Разтворителят,твърдата фаза не играят роля в равновесната константа. Приема се ,че тяхната активност е приблизително единица. В пресмятането на стойността  на равновесната константа се включват вещества, които участват в равновесния процес и влияят на равновесието. ЗА всеки равновесен процес равновесната константа показва докъде да протече той. Реакцията не е уравнение затова се пише уравнението на процеса. Равновесната константа показва до  каква степен може да протече процесът. Стойността й  е определена при определени условия. Равновесната константа е термодинамична, условна,смесена.

Има различни наименувания за различните процеси(за протолизни процеси се нарича протолизна и т.н.).Термодинамичната К° се изразява чрез активността на елементите. Не зависи от количествата вещества в процеса, както и от други вещества. Зависи само от температурата и налягането.

Алфа фактор. Държи сметка за участие на веществата в системата в странични взаимодействия.

Ако в системата всички вещества участват в странични взаимодействия ,се появява една условна равновесна константа К’. Алфа факторът зависи от вида и концентрацията на вещества, които могат да участват в химични процеси.

Условната константа  показва равновесието при реални условия. За да я определим трябва да знаем равновесната константа и алфа факторът.

Освен взаимодействия, в системата могат да протичат  и други процеси,не само химични. Има и електростатични взаимодействия. Една реална система не е идеална. Ако взаимодействията са само електростатични се появява концентрационната равновесна константа К. Разликата между К и К° не е голяма. Ако в разтвор присъства силен електролит ,но не участва в процеса, К няма да се променя. К зависи само от температурата и йонната сила на разтвора.

Ако К° е много  малка,то може да се твърди,че се получава само по една частица. За границата  кога ще протече една реакция може да се каже: ако поне 0,1%  от изходните  вещества се превръща в продукт ,тогава процес ще протича.

Кога една равновесна  реакция  може практически да протече докрай. Когато 99.9% от някое от изходните вещества се превърне в продукт.

Реакционно отношение  Q°. Не е равновесна константа. Една реакция ще протече ако Q°
Автор: Албена Иванова