Трудни времена за международната търговия (есе)
Сесията на Световната търговска организация (СТО) показа колко трудно се развиват хубавите идеи в наше време. Едва ли някой се съмнява, че търговията е сред основните причини за развитието на човешката цивилизация, също така за повечето хора е безспо
2006-02-11 00:00:00
Сесията на Световната търговска организация (СТО) показа колко трудно се развиват хубавите идеи в наше време. Едва ли някой се съмнява, че търговията е сред основните причини за развитието на човешката цивилизация, също така за повечето хора е безспорно, че отварянето на границите за чуждестранни стоки води до снижаване на цените, навлизане на нови технологии и опит и увеличава конкуренцията, фактори, които увеличават благосъстоянието на потребителите.
Защо тогава десетки хиляди демонстранти протестираха в Сиатъл, а до редакционното приключване на броя не беше ясно дали ще бъде постигнат консенсус за започването на новия кръг от преговори?
В предпоследния брой на британското списание The Economist беше публикувана реклама на една от множеството екологични организации, които настояват за по-широки клетки за кокошките и по-хигиенични условия при транспортирането на рогатия добитък.
Сигурно имат право, но би било хубаво преди това да помислят за 750-те милиона гладуващи в света, които не получават толкова внимание като китовете и горите в Амазония. Биологичният фонд на Земята наистина е богатство и трябва да бъде използван разумно, но критиката на "зелените" често е признак за антикапиталистически настроения и анархизъм, които не способстват провеждането на нормален диалог.
Другото основно искане на демонстрантите в Сиатъл е установяване на общи стандарти за условията на труд и ограничаване на използването на детски труд.
Това искане се подкрепя от Белия дом, а президентът Бил Клинтън предизвика скандал като заяви, че стандартите трябва да присъстват във всеки договор и нарушаването им щесе разглежда като неспазване на задълженията по договора. За развиващите се страни това е претекст за налагане на санкции в случаите, когато те имат сравнителни предимства пред американците заради по-евтината си работна сила.
Настойчивостта на
Вашингтон по този въпрос до голяма степен е свързана с подкрепата, която американските профсъюзи, основни радетели за правата на трудещите се (разбирай, за съхраняване на работни места в
САЩ), обещаха на Ал Гор на президентските избори през следващата година. Упоритостта на Клинтън потвърждава съмненията в способността на
САЩ адекватно да оцени какво става в света, подобно на войната с Югославия, когато
Вашингтон очакваше Слободан Милошевич да се предаде след първите бомбардировки.
Може би проблемът на Съединените щати е, че изолационистките настроения в обществото продължават да бъдат силни, което подчинява международната политика на изискванията на вътрешнополитическите интереси.
Естествено
САЩ не е единственият виновник за патовата ситуация в Сиатъл. Преди началото на сесията представителите на държавите участнички не успяха да се договорят за въпросите, които ще бъдат обсъждани на новия кръг. Европейският съюз и
Япония категорично отказват да намалят субсидиите за фермерите си и да отворят пазарите на селскостопанска продукция, с което ограничават приходите от износ на страните от Третия свят.
Развиващите страни смятат, че са били излъгани при подписването на споразуменията от последните години, защото богатите държави не са улеснили достъпа на стоки и хора и затова се отнасят с недоверие към новите предложения.
Отлагането на новия кръг ще окаже силен негативен ефект върху либерализацията на търговията, но и започването му про форма представлява не по-малка опасност. За да продължи процесът, който през последните десетилетия позволи да бъдат намалени митата и нетарифните ограничения, СТО трябва да бъде оставена да се занимава единствено с търговия, а останалите въпроси да бъдат прехвърлени на съответните организации, а не една от малкото нормално функциониращи международни организации да поема отговорността за всичко от съдбата на аборигените до озоновата дупка.
Вместо добри пожелания бедните страни трябва да получат пари и материална помощ за подобряване на образователната система и здравеопазването, а също и по-лесен достъп до пазарите на развитите страни. С повишаването на жизнения стандарт те ще отделят повече внимание на опазването на околната среда и условията на труд, което ще трябва да успокои противниците на свободната търговия.
Автор: Александър Ненов