Сахара е пустиня в района на сухите ветрове (пасати) в северното полукълбо. Там капки вода могат да паднат в промеждутъка от 3-4 месеца, а между два истински валежа да измине половин век. Това е район, където температурата може да достигне 57° С на сянка, а пясъкът да се загрее да 70° С. Температурата на скална повърхност, особено ако е с тъмен цвят, се доближава до температурата на кипене на водата.
 
Огромна необятна пустиня, най-голямата на нашата планета. Сахара е с площ 8,6 млн. кв. км. Тя е около 80 пъти по-голяма от България.
 
В представите ни се утвърдило разбирането, че Сахара е безкрайно пясъчно море, набраздено от дюни. Всъщност пясъчните части се редуват от каменисти, чакълести и оазиси – малкото места, където са се приутили хората.
 
Сахара се намира на територията на Мароко, Алжир, Тунис, Египет, Мавритания, Мали, Нигер, Чад, Судан. Широка е над 2000 км., а дължината и е над 5700 км. най-ниската точка е в депресията Ктара – 133м. Под морското равнище на територията на Либия. Най-високата точка е в платото Тибести, разположено в Централна Сахара. Там е масивът на връх Еми Куси – 3485 м.
 
Времето в пустинята почти винаги е ясно. Силното нагряване и изпарение през деня, се редува със силно излъчване на топлина през нощта. Нощната температура там е 25-30° С. Тогава хората там усещат студ.
Оскъдните валежи са крайно неравномерни. В някои райони те са непознато явление за цял един човешки живот. Годишната валежна сума варира между 20-200мм.
Наблюдава се най-често като валеж росата. Тя се образува в депресиите.
Понякога в Сахара бушуват извънредно силни ветрове и пясъчни бури.
 
Сахара е „носител на няколко рекорда”. Най-обширната територия, която не получава капка дъжд в продължение на две години – 2 млн. кв. км., е в северните части; при Себах в Югозападна Либия от часовете на слънчевото греене е 3285 часа годишно.
 
Сахара е най-голямата безотточна област и безводна област на Земята. С изключение на река Нил, която тече транзитно през пустинята, в нея няма реки. Липсват и езера.
Растителността е оскъдна. В оазисите най-разпространена е финиковата палма.
Все още камилата е масово превозно средство. За 10 мин. тя може да изпие 100 литра вода.
Автор: Александър Ненов