Състав на територията.
Островите на Океания са пръснати в огромно пространство, по – голямо от Азия. То се поделя на четири части: Полинезия (много острови), Микронезия (малки острови), Меланезия (черни острови) и Нова Зеландия.
 
Полинезия, както показва самото име, обхваща най – голям брой острови – с вулканична дейност и коралови. Най – значителни по площ са островите групи Фиджи и Хавайските острови. Групата на Хавайските острови е разположена на 4000 км. от Северна Америка и на 8000 км. от Азия и Австралия. Те са част от територията на САЩ и имат статут на отделен щат.
 
Микронезия е съставена от малки, предимно коралави острови. Най – известни между тях са Каролинските и Марианските острови. В близаст до тях е измерена най – голямата дълбочина на Световния океан – в Марианската падина (11,022 м.).
 
В Меланезия се намира най – големият остров на Океания – Нова Гвинея. Той е разположен близо до Австралия, от която е отдалечен чрез Торесов проток. Западната част на острова е включена в територията на Индонезия, а в източната от 1975г.  е обявена нова зависиме държава – Папуа-Нова Гвинея.
 
Нова Зеландия се състои от два големи острова -  Северен и Южен, разделени от протока Кук. В Северния остров е столицата Уелингтън. В Южния остров се намира планинската верига Южни Алпи, където най – висок е връх Кук – 3765м.
 
Климатът на Океания е горещ и влажен. Целогодишно температурите варират между 20 – 28 ° С. Там е вечно лято. Валежите годишно достигат 3000мм. Характерен елемент на климата са извънредно силните урагани (тайфуни).
 
Растителността е разнообразна – кокосови палми, фикуси, бамбук и много други. Нова Зеландия е богата на гори – широколистни и иглолистни видове, които не се срещат никъде другаде на Земята.
 
Повечето от бившите колониални владения в Океания вече са независими държави (Самоа, Фиджи, Папуа-Нова Гвинея  и други).
Поради красивата си природа, бита и културата на населението, много от островите на Океания са привлекателни обекти за международен туризъм.
Автор: Александър Ненов