Доклад: Индия

Граничи с държавите Пакистан, Китайска народна република, Непал, Бутан, Бангладеш и Мианмар (Бирма). Разделена е на 28 щата и 7 съюзни територии, а столицата на самата държава е Делхи. Други по-глеми градове са: Мадрас, Делхи, Калкута, Мумбай (Бомбай

2008-02-03 00:00:00
Доклад: Индия
Граничи с държавите Пакистан, Китайска народна република, Непал, Бутан, Бангладеш и Мианмар (Бирма). Разделена е на 28 щата и 7 съюзни територии, а столицата на самата държава е Делхи. Други по-глеми градове са: Мадрас, Делхи, Калкута, Мумбай (Бомбай), Агра, Джайпур, Хайдерабад, Варанаси, Лакнау, Бангалор, Нагпур, Джодпур и др.

Етимология на името
Официалното название на страната Индия, произлиза от древнеперсийската дума синдху - историческото название на река Инд. Конституцията на Индия признава официалното използване и на названието Бхарат, което произлиза от санскритското име на древноиндийски цар, чиято история е описана в епоса Махабхарата. Третото име Хиндустан се използва за название на страната по времето на Империята на Великите моголи, но не се позлва с официален статут.

География
Бреговете на Индия край Арабско море и Бенгалския залив са ниски, плоски и слабо развити. Покрай тях се простират тесни равнини. В релефа на Индия изпъкват 3 едри морфографски единици. На север са гигантските планински системи Хималаи и Каракорум. Най-висок връх в Хималаите е Нанга Парбат (8126 м). Каракорум е с височина до 8611 м (вр. Чогори). По тях има ледници. Снежната линия е на височина 5100-5300 м.

Държавно устройство
Индия е федерална република. Глава на държавата е президентът, избран за 5 години. На него принадлежи и изпълнителната власт. Висш законодателен орган е двукамерният парламент: Долната камара - Лок Сабха (Народната палатата) се избира от населението за 5 години; Горната камара - Раджа Сабха (Съвет на щатите) се избира от представителите на щатите за 6 години; 12 депутати се назначават от президента; 1/3 от депутатите се преизбират всеки 2 години. Правителството се назначава от президента и отговаря пред Народната палата. Начело на всеки щат стои губернатор, назначен от президента. Всеки щат има свое законодателство, събрание и правителство.

Административно деление на Индия
Индия има 29 щата и 7 съюзни територии. Всеки щат има собствено правителство и губернатор. Съюзните територии се администрират от президента, чрез посочен от него представител.

Население
Населението на страната възлиза на 1,112 милиарда души и така Индия се нарежда на второ място след Китай по население в световен мащаб. Гъстотата на населението е 329 човека на кв.км. Ръстът на населението намалява леко в последните няколко десетилетия и в момента възлиза на 1,4% годишно, което съответства на 15 милиона души на година. Според проучвания и прогнози на ООН през 2045г. Индия ще е най-многолюдната страна на Земята. Ръстът на населението се дължи не само на високата раждаемост но и на спадащата смъртност.
Средната възраст на индийското население е 26г. Индия е една от малкото страни където чувствително броят на мъжкото население е по-висок: на 1000 мъже се падат 933 жени. Силната миграция на селското население към градовете и природните стихии урбанизират все повече и повече индийското общество. Днес(2006г.) в страната има повече от 34 града с повече от милион жители. Само гъсто населения Мумбай(Бомбай) има повече от 20 милиона жители.
Около 25 милиона индийци или хора от индийски произход живеят извън Индия. Докато в САЩ, Канада и Великобритания индийците са заети във високотехнологични сектори, то в страните от Персийския залив те са предимно използвани като нископлатена и слабоквалифицирана работна ръка. Големи индийски „колонии“ има и в Сингапур, ЮАР, Малайзия и др. бивши британски колонии.

Стопанство
Селското стопанство е в основата на индийската икономика. В него е заето около 61% от трудоспособното население. В страната има милиони дребни стопанства както и десетки хиляди огромни плантации, в които се отглеждат култури за износ. Индия е един от водещите производители на чай, захарна тръстика, царевица, бобови култури, пшеница, фъстъци, тютюн( на 3-то място в света). Страната разполага с едни от най-големите оризища в света и от края на 70-те години задовлява нуждите си от ориз. Индия е световен лидер в производството на подправки-джинджифил, индийско орехче и др.
Животновъдството е също силно развито в Индия. Едрият добитък се отглежда предимно за мляко. Тъй като кравата е свещено животно в индуската религия се използва само млякото.
В сектора на енергетиката най-голям дял се пада на енергията произведена от ТЕЦ, следвана от ВЕЦ и АЕЦ. Производството възлиза на 556,8млрд кWh(2003г.). Страната изнася годишно 187млн kWh(2003г.). В Индия се развиват химическата , текстилната, циментовата, металургичната, машиностроителната индустрия. Напредъk бележи и автомобилостроенето(виж ТАТА). Индия притежава 334 летища(към 2005г.) Общата дължина на газопроводите възлиза на 6 171км , а шосетата са около 3 851 440 км.

Технологии
От 1974г. Индия разполага с атомно оръжие.
Индия изстрелва първия си спътник през 1980 г. През м. януари 2007 г. тя изстреля и върна от космоса капсула, като е четвъртата космическа сила с подобно постижение (след СССР, САЩ и Китай).
Автор: Албена Иванова

КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия