Тенът на кожата или слънчевият загар е нещо изключително модерно от много години. Той се харесва и се използва като аксесоар за тялото от хора с различни професии и на различна възраст. Да има тен е допустимо и за човек със спортна визия, и за този, който работи в областта на културата и изкуството. Въпреки всички статистики, че слънцето не е приятел на кожата и че предозирането му е вредно, тази мода продължава да е актуална. Затова бе разработена технология, която посредством билкови екстракти на водна основа предизвиква реакция в най-повърхностния слой на епидермиса, там, където са вроговените клетки. В резултат на реакцията с протеините, вроговените клетки се оцветяват.

Какви са предимствата на изкуствения тен?
Изкуственият тен предизвиква реакция само с най-повърхностните клетки на епидермиса, което е съвършено безвредно за кожата и за организма и по никакъв начин не влияе на меланоцитите – клетките, които произвеждат меланин. Затова тази процедура е много желана и успешно прилагана при кожа, която е фоточувствителна, която има различни видове алергии или непоносимост към слънцето или при която меланогенезата е нарушена по някакъв начин – т.е. при хора, които при излагане на слънце получават петна или пък имат липса на меланин (в случай на витилиго или други болестни състояния). При процедурата за изкуствен тен тези проблеми нямат значение, защото не се разчита ефектът да е в резултат на отделянето на меланин. Получава се абсолютно еднакъв кафеникав цвят на кожата, който е изключително красив и изглежда като хавайски тен.

Колко дълго трае ефектът от изкуствения тен?
Нормално е да се запитаме за това, тъй като процедурата се прилага еднократно, за разлика от естествения тен, при който човек трябва да се излага на слънце определен брой дни. Трайността на изкуствения тен зависи от типа кожа. Когато тя е по-мазна, вроговеният слой е по-плътен и по-дебел. В този случай реакцията се осъществява на по-голяма дълбочина и обхваща по-голям брой клетки. Поради това тя е и по-дълготрайна. При по-тънка кожа епидермисът е с по-тънък рогов слой и тенът трае по-кратко време. Във всички случаи тенът трае най-малко 10 дни. Има случаи, в които едно нанасяне осигурява тен за 3-4 седмици. Разбира се, той минава през етапи на изсветляване, но съществува.

Може ли изкуственият тен да се комбинира със солариум?
Солариумът може да продължи да се ползва с оглед на това, че слънцето все пак е светлината, която предизвиква образуване на витамин D в организма и солариумът си има своето място в поддържането на здравето. Соларните системи, които поддържат добро състоянието на костната система, се препоръчват. Но според мен дозата трябва да бъде малка и да не се поддържа целогодишно без прекъсване. Недостатъкат е всъщност, че при тази малка доза не е възможно човек да демонстрира тен, на затова пък с нея той ще бъде здрав. Затова комбинацията между изкуствен тен и солариум е чудесна и здравословна комбинация.

Какво представляват толкова актуалните напоследък слънчеви татуировки?
Техниката на изкуствения тен напоследък стана много модерна за поддържане и на манекените, които през цялата година се появяват на подиума задължително приятно загорели. С тази техника навлезе и една нова мода – на т.нар. слънчеви татуировки. На определено място на тялото се поставя шаблон и след като се изработи тенът, на мястото на шаблона остава по-светла част - получава се татуировка с естествения цвят на кожата. Както стана ясно и на изложението в Барселона, това в момента е голям хит. Ефектите са най-различни и през лятото тези татуировки ще бъдат много актуални.
Автор: Александър Ненов