Релеф
Алпите са една от големите планински вериги в Европа. Те са най-величествената и красива планина на континента. Името на планината идва от келтската дума „алп”, означаваща високопланинско пасище. Те са със сложно и дълго развитие. По особеностите на релефа те се разделят на Западни и Източни. Дължината им е около 1200км, а ширината им - 260км. Най-високата точка на западния дял е Мон Блан (4807 м), а на източния - връх Пиз Бернина (4052 м) на италианско-швейцарската граница. Разделението на Западни и Източни Алпи е по линията между езерото Комо и Боденското езеро, следвайки течението на Рейн. Западните Алпи са разположени на територията на Италия, Франция, а Източните - в Австрия, Германия, Италия, Лихтенщайн и Словения. На територията на Швейцария се намират части и от двата дяла. Няколко по-ниски планински вериги са разположени паралелно на Алпите, включително Френските Предалпи.
Днес високите части на планината са заети от ледници – повече от 1200 на брой, като общата им площ е около 4 000 кв.км. Някои от езиците на ледниците се спускат до 2 000 м.н.в. Изчислено е ,че алпийските ледници напредват годишно с около 75м. Най –дълъг от всички е Алечкият ледник – 26,8 км. Ледниците са предизвикали образуването на най-изразителните форми на релефа в Алпите –циркуси, ледникови долини, прагове, моренни хълмове.
Европейските планини не само губят своите ледникови шапки, но и стават все по-високи под влияние на глобалното затопляне. Така в района на френските Алпи планината расте с 0,9 мм годишно и след 50 години височината й ще нарасне с 4,5 см. С изчезването на ледниците планините се освобождават от тяхната тежест и много бавно се издигат нагоре.
Върхове в Алпите
Матерхорн (на немски Matterhorn, на френски Mont Cervin, на италиански Cervino), висок 4 478 м, е връх в Алпите. Той е разположен на границата между Швейцария и Италия. Има вечни снегове и ледници. Матерхорн е най-късно изкаченият от високите алпийски върхове. Красивата пирамидална форма на върха може да бъде видяна от швейцарския град Цермат и от италианските алпийски градове Брьой-Червиния и Валтуранж. Матерхорн е вероятно един от най-познатите върхове в Алпите, благодарение на своята специфична пирамидална форма, която е отразена върху опаковките на
швейцарските шоколади Тоблерон.
Цугшпитце (Zugspitze), с височина 2962 м, е най-високият връх в Германия. Той се намира в Баварските Алпи, на австрийско-немската граница, в окръг Гармиш-Партенкирхен, провинция Бавария.
Юнгфрау (Jungfrau) е най-високият връх на едноименния масив, разположен в Бернските Алпи. Върхът е с височина 4 158 м и е един от най-известните върхове в Швейцария.
Мон Блан ("бяла планина", на френски: Mont Blanc, на италиански: Monte Bianco) е най-високият връх на Алпите и цяла Западна Европа. Височината му е около 4 810 метра. Той е разположен на френско-италианската граница, като според договор от 1861 г. тя преминава през най-високата точка на Мон Блан. За първи път е изкачен на 8 август 1786 г. от Жак Балма и Мишел Пакар.
Триглав (с височина 2864 м) е най-високият връх в Словения, в бивша Югославия и в Юлийските Алпи. Името му описва неговата форма, която е отразена също в герба и флага на Словения.
Пасо ди Гавия (на италиански Passo di Gavia) е връх в Северна Италия. Намира се в Централните Алпи, област (регион) Ломбардия на територията на националния парк Парко Национале дело Стелвио (Parco Nazionale dello Stelvio). Висок е 2621 м. В подножието му извира река Ольо.
Климат
Високите била на Алпите са препятствие за нахлуването на студени въздушни маси от север и на топли от юг. Тук е характерно климатично „етажиране”. За планинската климатична област е характерна продължителната студена зима, прохладно лято, обилни валежи, като снежната покривка се задържа дълго време.
Флора и фауна
Тук е характерна „височинна зоналност” на природните елементи във височина. По склоновете им отдолу нагоре се редуват вечнозелени твърдолистни гори, широколистни и смесени гори, иглолистни гори, алпийски пасища, голи скали и ледници.
В Алпите виреят много дървесни видове, сред които дъб, бук, ясен и клен. Сред животинските видове, обитаващи Алпите, се отличават алпийският мармот, скалният орел, снежният заек, алпийският козирог, дивата коза, жълтоклюната гарга, пъстрогушата завирушка.
Население
В Алпите селищата са малки, скупчени около езерата и реките. Някои от тях са на височина до 2000 м. Обработваемите земи са извън селището. Около всеки дом и около селището могат да се видят редица селскостопански постройки – навес, сеновали, кошари. Това е така, тъй като в стопанството на местните алпийски жители важна роля играе животновъдството. Алпийските селища предлагат чудесни условия и за туризма, както през зимата, така и през лятото.