Швейцарският биолог, психолог, логик и филоософ, Жан Пиаже, е един от най-верните последователи на Имануел Кант.
Пиаже е роден на 9 август 1896 година е Нюшател, Швейцария. Първата си статия за научно списание по зоология той&nb
2011-08-09 11:31:33
Швейцарският биолог, психолог, логик и филоософ, Жан Пиаже, е един от най-верните последователи на Имануел Кант.
Пиаже е роден на 9 август 1896 година е Нюшател, Швейцария. Първата си статия за научно списание по зоология той написва на 10-годишна възраст. Тя се казва "Наблюдения върху врабчетата-албиноси". По-късно, наблюдавайки своите деца, а след това и ученици о началното училище, в игрите и в предизвикани дейности, разговаряйки с тях, изследвайки ги с тестове, той забелязва, че развитието на мисленето и езика не се извършва по един непрекъснат начин, а преминава през определени стадии. Известен е с теорията си за етапите в развитието на детето - от стадиите на конкретните операциии към стадия на формално-логическите операции, който приключва на 15 години, разработена благодарение на прословутите му експерименти с деца, изследващи различни аспекти от детската психика.
Всеки етап представлява детското разбиране за реалността по време на този период. Развитието от един период към друг е определено от натрупването на несъответствия от детското разбиране на околната среда, което в крайна сметка води до нужда от реорганизация на мисловната структура. Според Пиаже детето преминава от аутизма, от миражното въображение, от логиката на съня към социализираната реч и логическото мислене, като в критичната си точка преминава през постепенно отмиращ егоцентризъм (при който всичко да се свежда до собственото аз, до личната гледна точка). Според Пиаже етапите са четири
Сензомоторен интелект
Предоперационен интелект
Стадий на конкретните операции
Стадий на формалните операции.
В история на психологията теорията му се свързва с термина генетична епистемология, нова научна дисциплина, която цели да обясни познанието посредством неговото формиране.
Няма съмнение, че през близо трийсетте години откакто ни е напуснал /умира на 16 септември 1980 г./ влиянието на Пиаже продължава. През тези години неговите произведения са преведени на десетки езици. На неговото творчество са посветени не малко книги, научни статии и дисертации.
Безспорно заслугите на Пиаже за изучаване на детското развитие са огромни - той прави много повече от всеки друг теоретик. Ученият отказва да сведе развитието на детето до статичния и частичен образ, който предлага времето, в което живее, и полага усилия да стигне до дълбоките реалности, за да създаде цялостна представа за когнитивното развитие на детето. Ето защо, пиажетианският възглед за онтогенетичната еволюция на мисленето е най-проницателният от всички възгледи, които теорията ни предлага. Не случайно неговата теория за когнитивното развитие очертава границите на десетилетия “пиажетианска епоха в детската психология”, формирала представите за когнитивното развитие на детето на няколко поколения възрастови психолози. Нейното силно влияние върху психологията на развитието е резултат не само от това, че Пиаже предлага оригинална и интересна теория, но и в резултат на мъдростта на неговите стратегии за изучаване на детското мислене и разбиране на света. Той “заставя” психолозите и педагозите да виждат в децата любознателни “търсачи” на знания, които участват активно в собственото си развитие. Не без значение е и факта, че Пиаже е сред първите теоретици, които не само описват, но и обясняват развитието. Неговата новаторска дейност продължава да определя насочеността и на съвременните изследователи върху механизмите на когнитивните промени. Освен това, теорията на Пиаже предлага удобна “възрастова схема” на когнитивното развитие, която независимо от някои неточности, е важен инструмент за обяснение на детското развитие.
Основно предположение на Пиаже е, че детето е активен участник в придобиване на знания и изграждане на свое собствено разбиране за света. Той е убеден, че за развитието на познавателните процеси е изключително важен опитът от активното взаимодействие на детето с предметния свят. Тази идея повече от всяка друга оказва силно влияние върху мисленето на неговите последователи. Пиаже счита, че в процеса на обяснение на заобикалящия свят детето се опитва да го адаптира в съответствие със своите изисквания. А на основата на естествено-научните дисциплини Пиаже предполага, че биологичните особености на детето налагат някои ограничения в последователността и времето на формиране на определени когнитивни навици.
Той счита, че всяко дете започва живота си с неголям репертоар от прости сензорни или моторни схеми, например слухови, зрителни, вкусови, тактилни и двигателни. На равнището на функциониране на посочените схеми активността на детето е насочена към вкусови, тактилни и други усещания, които предметите от заобикалящата среда предизвикават. Малко по-късно детето формира когнитивни схеми за сравнение на обектите. В хода на развитието постепенно се формират все по-сложни и по-сложни когнитивни схеми – например, дедуктивен анализ, системно мислене и т. н. Посочените познавателни операции и структури са универсални не защото са вродени, а защото типичният опит на децата от взаимодействието с предмети и хора води до едни и същи изводи. Според Пиаже, двата основни принципа, които насочват развитието на човека са организацията и адаптацията. Всеки поведенчески акт на човека е организиран, т. е. представлява определена структура и тази тенденция за структуриране на опита е базово свойство на човека. По този начин хората не само подреждат перцептивния опит в значими за тях знания, но и преобразуват конкретните категории в по-абстрактни, използват факти за обяснение и съгласуват противоречиви мнения. Най-важният резултат от тази базова тенденция при човека е способността му така да организира своя опит, че неговото мислене да става все по-адаптирано към средата. В този смисъл адаптацията може да се разглежда като динамичния аспект от организацията на опита. Автор: Тони