Ейбрахам Маслоу и пирамидата на човешките потребности

Американският психолог Ейбрахам Маслоу  е  един от създателите на трансперсоналната психология.  Името му се свързва главно с йерархичното подреждане на човешките потребности, което той предлага. Той е един от основоположниците на

2011-06-08 09:55:51
Ейбрахам Маслоу и пирамидата на човешките потребности
Американският психолог Ейбрахам Маслоу  е  един от създателите на трансперсоналната психология.  Името му се свързва главно с йерархичното подреждане на човешките потребности, което той предлага. Той е един от основоположниците на хуманистичното течение в западната (главно американската) психология. Близо три десетилетия разработва теорията за самоактуализацията.

Маслоу е роден в Ню Йорк на 1 април 1908 година  семейството на руско-еврейски емигранти. Родителите му били необразовани, но държали синът им да следва право. Първоначално Маслоу отстъпва пред желанията им и се записва в колеж. Три семестъра по-късно обаче се мести в университет в Уисконсин, където придобива бакалавърска и   магистърска степен,  и докторат по психология .

Първоначално психологът преподава в Бруклин Колидж. През този период се запознава с известни европейски психолози. През 1951 година Маслоу открива психологически факултет към университета Брандайс. Негов ръководител е до 1968. Същевременно той  е президент на Американската психологическа асоциация. От 1968 до смъртта си е член на съвета на калифорнийския благотворителен фонд "Лафлин".

Пенсионира сев Калифорния,  където умира от сърдечен удар след  дълго  боледуване на 8 юни 1970 година.

През 1954 г. Маслоу дефинира своята пирамида (йерархия) на човешките потребности, която играе ключова роля за развитието на човешките ресурси и теорията за мотивацията. Пирамидата се състои от следните пет нива:

  1. На най-ниско ниво са физиологическите нужди: за въздух, вода, храна, сън  и основните изисквания за поддържане на живота.
  2. Нуждата от безопасност, сигурност и спокойствие.
  3. Социални потребности от одобрение, привързаност и любов.
  4. Потребност от уважение, социален статус,  признание и самоуважение.
  5. Потребност от себеутвърждаване (себеактуализация) - най-високото и абстрактно ниво в пирамидата.


Маслоу вярва, че потребностите от по-ниските нива са по-силни от тези от по-високите и че всяка потребност от по-ниско ниво трябва да бъде сравнително добре задоволена, преди да се появи потребност от по-високо ниво.  Така например, човекът, чиито физиологически потребности и потребност от сигурност са задоволени, ще има мотивация да задоволи и социалните си потребности, докато гладният бездомник ще е напълно обзет от мисълта да си намери храна и подслон.

По-същественият момент е, че Маслоу вярвал, че потребността от самоусъвършенстване е коренно различна от всички останали 4 нива в йерархията. Те и четирите представляват потребности, породени от недостига; те включват физически или психологически условия, които личността се стреми да поддържа в приемлив диапазон. Когато някоя от тези четири типа потребности бъде удовлетворена, свързаната с нея мотивация намалява или изчезва, и поведението на човека се променя. За сметка на това самоусъвършенстването е потребност от растеж и в процеса на задоволяването й ̀ мотивацията расте още повече вместо да намалява.

Автор: Тони

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия