Добро и зло
„Доброто не се състои в това да не вършиш несправедливост,
а да не искаш да я вършиш.”
Демокрит
Съдържанието на понятията добро и зло, както и на всички останали етически понятия, е резултат на продължително ист
2010-08-10 07:23:50
„Доброто не се състои в това да не вършиш несправедливост,
а да не искаш да я вършиш.”
Демокрит
Съдържанието на понятията добро и зло, както и на всички останали етически понятия, е резултат на продължително историческо развитие на човека. При това трябва да се подчертае, че именно понятия като добро и зло се създават посредством обобщаващата роля на човешката мислене. Това се появява и във факта, че съдържанието на дабрата (и съотвотно на злото) излиза извън границите на етическото отношение. Така например, какато говорим за добър лекар, добър инженер, добър техник, ние нямаме предвид само техните нравствени качества, а преди всичко техните професионални умения.
Доброто е обощение на определени обществени явления: на тези, които оценяват положително от личността и колектива, от класата и народа. В понятието за добро намира израз преди всичко общият колективен интерес. В мащаба на малките социални групи (семейства, роднинските, колегиалните, приятелските и т.н. общности) добро е това действие, тази постъпка, това отношение, възглед, които съответстват на общия интерес. В макросоциален мащаб, т.е. с мярката на класите, масовите организации, държавите и народите, доброто е израз преди всичко на класовия, масов, общочовешки интерес.
Марксистката етика подчертава относителния характер на доброто в класовите общества. Определя се, както от степента на обществено развитие, така и от различните социални интереси.
Като цяло обаче доброто е това, което съответства на обществения интерес и на прогреса, което е ценно, както за отделния човек, така и за цялото общество.
Злото като понятие отразява всичко отрицателно в социално и морално отношение. В индивидуален аспект зло е страданието, самотата, мизерията, отчаянието, смъртта. В по-широк социален план зло е всичко, което противостои на доброто, на човешкия прогрес – насилието, духовният гнет, отчуждението, враждата и т.н. Най -общо казано другото лице на доброто е злото!
Автор: Александър Ненов