Бозайниците (Mammalia) са най-висшият клас гръбначни животни. Притежават козина, топлокръвни са, хранят малките си с мляко. Освен това осъществяват процеса дишане с бял дроб, централната нервна система достига най-висока степен на развитие. Върху повърхността на предният мозък се формира сива мозъчна кора. Чрез космената си покривка и добре развити потни жлези, те притежават по-голяма възможност за терморегулация. Всичко това улеснява приспособителните реакции и дава възможност на бозайниците да населяват най-различни биотопи — на земната повърхност (лъв, заек), в земята (къртица), във водата (делфин, кит) и във въздуха (прилеп).

История
Първите бозайници са произлезли от зверозъбите влечуги през епохата на ранният триас преди около 220 милиона години. Били са с големина между мишка и плъх, с примитивно устроени зъби. В края на Мезозоя топлият и равномерен климат значително се влошил. Със своето топлокръвие, живородство и по-голям главен мозък бозайниците се оказали по-жизнеспособни от влечугите. Освен това предимства са: по-дългите и по-стройни крака, които повдигали тялото от земята; в устната кухина се появява вторично небце, което разрешава дишането, едновременно с храненето (бозаенето) на малките; наличието на обособени зъби разширява предварителната механична обработка на храната; бозаенето на малките осигурява преживяването им; по-късно се появява плацентата, която повишава относителната независимост на зародиша от неблагоприятните условия (получават кислород и хранителни вещества от майчиният организъм).

Характеристики
Повечето видове бозайници са живородни, но има и няколко, които снасят яйца( птицечовка и ехидна). На всички представители от класа кожата е съставена от три пласта — епидермис, дермис и хиподермис. Почти всички видове притежават космена покривка на тялото. Сърцето им е четирикамерно. Те, заедно с птиците са единствените топлокръвни животни. Най-характерното при бозайниците е засилването на паметта, създаването на привичката и (според някои учени) поява на елементи на разсъждения. Все пак висшата нервна дейност не е развита еднакво.

Класификация
Бозайниците са над 5 000 вида обединени в 425 семейства и 25 разреда. Съществуват няколко различни класификации.

Автор: Александър Ненов