Всички ние живеем в едно голямо село, наречено Земя. И за съжаление, тъпкано с какви ли не бактерии, вируси, вредни микроорганизми. И докато в миналото, за да избягат от чумните епидемии е било достатъчно хората да се преместят в друго населено място, днес това не винаги върши работа. Свидетели сме на глобалното движение на микробите, в ерата на високите скорости вирусите станаха толкова подвижни, че за нула време се появяват от един континент на друг. Те са навсякъде около нас, по дрехите, в храната, животните, растенията и т.н.
Дори не бихте си и помислили, че само преди 10 г. пасажер на самолет е разпространил туберкулоза сред нищо неподозиращите останали пътници. Бактериалната инфекция не се е повлияла от антибиотично лечение. Заразени са били също и сто души на борда на кораб. В Калифорния пък половин милион жители са се заразили от градския водопровод със стафилококи.
Фактор за бързото разпространение на бактериите е и промененият пейзаж на планетата. В тропиците например, за да се открие нова обработваема площ за фермерите, бяха изсечени хилади акра гори, вследствие на което по света плъзнаха най-екзотичните вируси и бактерии.
Изследователските лаборатории и медицинските университети насочиха вниманието и парите си към хроничните и дегенеративни заболявания като рака, възрастови изменения и сърдечни болести. Фармацефтичните компании пък започнаха антибактериални изследвания.
Преди 20 г. американските учени предприеха широка и мащабна акция, за да изучат и предотвратят "гей-вируса". Независимо от техните усилия и вложени пари в борбата със СПИН, обаче не бяха постигнати кой знае какви резултати. Този вирус си остава един от няколкото смъртоносни микроорганизми.
За съжаление и другите смъртоносни болести като чума, холера, дифтерит се връщат отново. Невидимият враг ни дебне отвсякъде. Светът е пълен с мутирали вируси и бактерии. Как да се избегнат - науката за сега не дава категоричен отговор.
Автор: Александър Ненов